Mosel-Saar-Ruwer
Wiedza o winie
03.05.2013

Mosel-Saar-Ruwer

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Winnice rozpościerające się w meandrach Mozeli są jednym z najpiękniejszych widoków, jakie pasjonat wina może ujrzeć w swoich podróżach po regionach winiarskich.

Strome, niebezpieczne, niedostępne dla maszyn, zmuszają do ciężkiej fizycznej pracy, ale tym samym wielkiej troski i szacunku dla każdego krzewu rosnącego w pokrytych łupkami winnicach. Łupki, oprócz życiodajnej rzeki, to drugi skarb regionu. Nagrzewając się w czasie dnia, w nocy oddając swoją ciepłotę chronią grona przed chłodem nocy. Głównym klejnotem regionu jest jednak król wszystkich winorośli – Jego Wysokość Riesling. To właśnie tu potrafi wyczarować niepowtarzalne wina o tak szerokim spektrum aromatów, słodyczy i kwasowości, że poznanie lokalnej nomenklatury wydaje się czymś absolutnie obowiązkowym. Lekkie, kremowe i czarujące Kabinett pachnące morelą, w jednej chwili może zmienić się w rękach modernistycznego winiarza w naładowany alkoholem, wytrawny do szpiku kości sztylet, serwujący mineralność przywodzącą na myśl przełykanie rozpuszczonego kawałka podłoża. A im wyższa klasa wina, różnice mogą być jeszcze wyraźniejsze. Na szczęście kupując Beerenauslese lub Trockenbeerenauslese możemy być spokojni – w środku czeka na nas cudowna ambrozja. Jeszcze jedna ważna rzecz: nie ma drugiego winogrona potrafiącego dać tak długowieczne i zmieniające swoje oblicze wina. Nie ma! A wśród miejscowych winiarzy łatwiej wymienić tych początkujących, niż tych najwyższej klasy, których jest tu „cała rzesza”.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?