Mosel-Saar-Ruwer
Wiedza o winie
03.05.2013

Mosel-Saar-Ruwer

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Winnice rozpościerające się w meandrach Mozeli są jednym z najpiękniejszych widoków, jakie pasjonat wina może ujrzeć w swoich podróżach po regionach winiarskich.

Strome, niebezpieczne, niedostępne dla maszyn, zmuszają do ciężkiej fizycznej pracy, ale tym samym wielkiej troski i szacunku dla każdego krzewu rosnącego w pokrytych łupkami winnicach. Łupki, oprócz życiodajnej rzeki, to drugi skarb regionu. Nagrzewając się w czasie dnia, w nocy oddając swoją ciepłotę chronią grona przed chłodem nocy. Głównym klejnotem regionu jest jednak król wszystkich winorośli – Jego Wysokość Riesling. To właśnie tu potrafi wyczarować niepowtarzalne wina o tak szerokim spektrum aromatów, słodyczy i kwasowości, że poznanie lokalnej nomenklatury wydaje się czymś absolutnie obowiązkowym. Lekkie, kremowe i czarujące Kabinett pachnące morelą, w jednej chwili może zmienić się w rękach modernistycznego winiarza w naładowany alkoholem, wytrawny do szpiku kości sztylet, serwujący mineralność przywodzącą na myśl przełykanie rozpuszczonego kawałka podłoża. A im wyższa klasa wina, różnice mogą być jeszcze wyraźniejsze. Na szczęście kupując Beerenauslese lub Trockenbeerenauslese możemy być spokojni – w środku czeka na nas cudowna ambrozja. Jeszcze jedna ważna rzecz: nie ma drugiego winogrona potrafiącego dać tak długowieczne i zmieniające swoje oblicze wina. Nie ma! A wśród miejscowych winiarzy łatwiej wymienić tych początkujących, niż tych najwyższej klasy, których jest tu „cała rzesza”.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.