Bekaa Valley
Wiedza o winie
03.05.2013

Bekaa Valley

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Leżąca blisko równika, usytuowana na płaskowyżu dolina Bekaa, stanowi główną część ziem uprawnych Libanu. W dolinie tej znajdziemy kilku śmiałków, którzy natchnieni wizytami we Francji, postanowili uczynić z Libanu kraj winiarski.

Prowadząc uprawy głównie szczepów pochodzących z Bordeaux, dużą uwagę poświęcają lokalnym odmianom białym, Obaideh i Merwah, a także pogardzanej w Europie odmianie Cinsault, która tam odnalazła swoją nową ojczyznę. Wina Bekaa odróżniają się jednak od win bordoskich, które były natchnieniem ich powstania, starzejąc się od nich dużo szybciej, lecz także będąc bardziej od nich ekspresyjnymi.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?