Castilla La Mancha
Wiedza o winie
04.05.2013

Castilla La Mancha

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Największy region winiarski na świecie, położony na południe i wschód od Madrytu. Ponad 180 tysięcy hektarów winnic, obsadzonych głównie białą odmianą Airen, dzięki czemu odmiana ta może poszczycić się największym areałem winnic na świecie pośród wszystkich winorośli.

Ze względu na jej mało intensywny smak i naturalnie dobry poziom kwasowości, duża część owoców przeznaczana jest do produkcji brandy. Oprócz Airen, wykorzystuje się do produkcji win dużą liczbę różnorodnych odmian lokalnych i importowanych z Francji, ale także innych krajów. W ostatnich latach, podobnie do Sycylii czy Langwedocji, rezygnuje się z roli dostawcy win na potrzeby innych regionów i notuje ogromny wzrost jakości win lokalnych, w tym także musujących.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?