Castilla La Mancha
Wiedza o winie
04.05.2013

Castilla La Mancha

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Największy region winiarski na świecie, położony na południe i wschód od Madrytu. Ponad 180 tysięcy hektarów winnic, obsadzonych głównie białą odmianą Airen, dzięki czemu odmiana ta może poszczycić się największym areałem winnic na świecie pośród wszystkich winorośli.

Ze względu na jej mało intensywny smak i naturalnie dobry poziom kwasowości, duża część owoców przeznaczana jest do produkcji brandy. Oprócz Airen, wykorzystuje się do produkcji win dużą liczbę różnorodnych odmian lokalnych i importowanych z Francji, ale także innych krajów. W ostatnich latach, podobnie do Sycylii czy Langwedocji, rezygnuje się z roli dostawcy win na potrzeby innych regionów i notuje ogromny wzrost jakości win lokalnych, w tym także musujących.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.