Morawy

0/10

Pierwsze wzmianki o winach z Moraw pochodzą już z X wieku, a wieku XVII Polska była jednym z głównych importerów wina morawskiego. Ciekawostka: winnice tego regionu zostały sklasyfikowane kilka dekad wcześniej, niż winnice Bordeaux.

Po czasach świetności i popularności na rynku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, przyszedł czas przemian i lokalne winiarstwo zostało zepchnięte poza margines i niemal zapomniane. Po upadku komunizmu, przyszedł czas na odrodzenie, a dostępność do nowoczesnych technologii i odmian z pozostałych krajów Europy, na nowo ukształtował obraz morawskiego winiarstwa. Dominującymi są odmiany spotykane w krajach ościennych – Muller-Thurgau, Gruner Veltliner czyli Veltlinskie Zelene, Welschriesling znany tu jako Ryzlink Vlassky i wiele, wiele innych. Wina czerwone Moraw próbują pokazać się światu na nowo, lecz z odmienionym obliczem. Znane w przeszłości jako lekkie, kwasowe i szorstkie, dziś dzięki nowym metodom winifikacji, potrafią osiągnąć bardzo dobrą jakość, szczególnie te z odmian Svatovarinecke czyli Sankt Laurent i Frankovka czyli Blaufrankisch. Pozostałych odmian jest jeszcze kilkanaście, lecz oprócz Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Zweigelt są to raczej uprawy symboliczne.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.