Morawy

0/10

Pierwsze wzmianki o winach z Moraw pochodzą już z X wieku, a wieku XVII Polska była jednym z głównych importerów wina morawskiego. Ciekawostka: winnice tego regionu zostały sklasyfikowane kilka dekad wcześniej, niż winnice Bordeaux.

Po czasach świetności i popularności na rynku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, przyszedł czas przemian i lokalne winiarstwo zostało zepchnięte poza margines i niemal zapomniane. Po upadku komunizmu, przyszedł czas na odrodzenie, a dostępność do nowoczesnych technologii i odmian z pozostałych krajów Europy, na nowo ukształtował obraz morawskiego winiarstwa. Dominującymi są odmiany spotykane w krajach ościennych – Muller-Thurgau, Gruner Veltliner czyli Veltlinskie Zelene, Welschriesling znany tu jako Ryzlink Vlassky i wiele, wiele innych. Wina czerwone Moraw próbują pokazać się światu na nowo, lecz z odmienionym obliczem. Znane w przeszłości jako lekkie, kwasowe i szorstkie, dziś dzięki nowym metodom winifikacji, potrafią osiągnąć bardzo dobrą jakość, szczególnie te z odmian Svatovarinecke czyli Sankt Laurent i Frankovka czyli Blaufrankisch. Pozostałych odmian jest jeszcze kilkanaście, lecz oprócz Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Zweigelt są to raczej uprawy symboliczne.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?