Lechkhumi
Wiedza o winie
13.01.2013

Lechkhumi

Zespół Winezja
Zespół Winezja

5/10

Racza-Lechkhumi (Racha-Lechkhumi) to region górski, w którego dolinach porozrzucane są liczne winnice. Sumaryczna powierzchnia winnic jest raczej niewielka (ok. 1,7 tys. ha). Obok Kachetii jest to drugi prestiżowy region Gruzji.

Słynie głównie z win półsłodkich, a jego najbardziej znaną marką jest wino Kvanchkara. Jest ono produkowane ze szczepów aleksanruli (alexandrouli) i mużuretuli (mujuretuli). Sąsiadująca apelacja Tvishi słynie natomiast z produkcji białego wina półsłodkiego.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?