Kolejność podawania wina
Porady
18.01.2010

Kolejność podawania wina

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Podstawową regułą kolejności podawania win jest następujący system: białe wina przed czerwonymi, młode wina przed dojrzałymi, wytrawne wina przed słodkimi. Poniżej przedstawiamy kolejne kroki przy podawaniu wina cichego oraz musującego.

Ważne, by pomiędzy degustowaniem kolejnych trunków, dla oczyszczenia kubków smakowych, przepłukiwać za każdym razem usta wodą mineralną. Dobrym sposobem oczyszczania kubków jest także jedzenie białego pieczywa bez dodatków.

Wina ciche - kolejne kroki przy podawaniu

Aby prawidłowo otworzyć i podać butelkę wina cichego, osoba serwująca powinna postępować według listy czynności przedstawionych poniżej. Ten spis czynności nie dotyczy sytuacji, gdy konieczna jest dekantacja wina, która jest przedstawiona w osobnym rozdziale.

 1. Prezentowanie butelki – wino prezentujemy trzymając je przez serwetę, ułożone etykietą do osoby zamawiającej, lub wskazanej jako ta, która przyjmie wino. Prezentując butelkę, osoba serwująca powinna wyraźnie podać nazwę i rocznik wina.
 2. Obcinanie koszulki na szyjce butelki – butelkę ustawiamy pionowo na pomocniku kelnerskim i używając ostrza trybuszona kelnerskiego, nacinamy koszulkę poniżej zgrubienia kończącego szyjkę, by uniknąć niebezpieczeństwa ochlapania obrusa kroplami wina, które mogłyby zahaczyć o ewentualne strzępy koszulki obciętej wyżej. Następnie odciętą część koszulki nacinamy pionowo i wsuwamy pod koszulkę ostrze, zdejmujemy ją z butelki i chowamy do kieszeni fartucha sommelierskiego lub zapaski.
 3. Przetarcie korka - po usunięciu koszulki, odsłoniętą szyjkę i korek przecieramy serwetą, co pozwoli usunąć ewentualne zabrudzenia na nich się znajdujące.
 4. Wkręcenie śruby trybuszona w korek – wbijamy szpicę śruby w korek, a następnie wkręcamy ją w korek, uważając by nie przewiercić korka na wylot, czyli mniej więcej do przedostatniego zakrętu śruby.
 5. Wyciąganie korka – przytrzymując ręką butelkę stojącą na pomocniku, zahaczamy „łapkę” trybuszona o krawędź szyjki i wykorzystując metodę dźwigni wyciągamy ostrożnie korek z szyjki tak, by go nie złamać. W przypadku trybuszonów dwustopniowych, czynność tą wykonujemy dwukrotnie. Trzeba uważać, by nie „wystrzelić” z korka, ale otworzyć butelkę w sposób cichy.
 6. Wąchanie korka – wyciągnięty z butelki korek, znajdujący się wciąż na śrubie trzymanego w ręku trybuszona, wąchamy by sprawdzić czy nie posiada oznak infekcji TCA i związanego z tym niemiłego zapachu, który mógłby przedostać się do wina.
 7. Odkładanie korka na spodek - korek wykręcamy z trybuszona trzymając go przez serwetę i odkładamy na przygotowany wcześniej przeznaczony do tego celu spodek, na którym podamy go za chwilę osobie przyjmującej wino.
 8. Wycieranie szyjki butelki – rąbkiem serwety delikatnie wycieramy szyjkę butelki wewnątrz i na zewnątrz, starając się usunąć mogące dostać się do wina resztki korka i inne zabrudzenia.
 9. Podawanie wina do oceny – następnie stawiamy spodek z korkiem obok osoby przyjmującej wino i jeżeli to możliwe stojąc z jej prawej strony, nalewamy do kieliszka niewielką, lecz wystarczającą do oceny ilość. Po sprawdzeniu korka i wina i zaakceptowaniu ich, przystępujemy do następnej czynności.
 10. Nalewanie wina pozostałym osobom przy stole – staraj się, o ile to możliwe, polewać wino z prawej strony. Kolejność polewania wina jest taka sama, jak kolejność podawania dań, pamiętać jednak należy, że podczas uroczystości takich jak np. urodziny, zaczynamy zawsze od jubilata, a dalej według zasady.
 11. Pozostawienie otwartej butelki – po uzupełnieniu wszystkich kieliszków, łącznie z kieliszkiem osoby przyjmującej, zostawiamy wino na stole, ustawiając je albo na serwecie, albo na specjalnym spodku do butelek.
 12. Dolewanie wina – starając się mieć uwagę na wszystkich gości, uzupełniamy kieliszki bez oczekiwania na wezwanie. Jeżeli wino w butelce skończy się, dyskretnie pytamy gospodarza lub osobę zamawiającą poprzednią butelkę, czy życzy sobie otwarcia kolejnej butelki lub podania karty win.
 13. Zmiana butelki wina – jeżeli następna zmówiona butelka jest taką samą jak poprzednia i z tego samego rocznika, nie ma obowiązku zmiany kieliszków. W każdym innym przypadku, zmieniamy kieliszki bezzwłocznie.

Wina musujące - kolejne kroki przy podawaniu:

Choć serwowanie win cichych i musujących ma wiele punktów wspólnych, to jednak odmienna fizjologia obydwu gatunków wymusza kilka różnic w postępowaniu. Oto lista czynności niezbędnych do prawidłowego podania wina musującego.

 1. Prezentacja wina – postępujemy tak jak z winem cichym. 
 2. Usuwanie koszulki i metalowego oplotu – stawiamy butelkę na pomocniku i usuwamy koszulkę z butelki, odcinając ją ostrzem trybuszona lub odrywamy używając perforacji wykonanych wokół koszulki, a następnie chowamy ją do kieszeni fartucha. Następnie odkręcamy metalowy oplot z korka i również chowamy go do kieszeni.
 3. Wyjmowanie korka – podnosimy butelkę ze stołu i trzymając ją przez serwetę pochylamy pod kątem około 45 stopni w stronę, w której nie ma żadnych osób. Następnie, drugą ręką chwytamy za szyjkę, a kciuk kładziemy od góry na korku. Obracamy delikatnie butelką by poruszyć korek, który wypychany ciśnieniem wewnątrz butelki kontrolujemy, aby uniknąć wystrzału. Jeżeli z butelki wydostaje się piana, usuwamy ją serwetą.
 4. Kolejne czynności – wąchamy i odkładamy korek na spodek, podajemy go osobie przyjmującej i postępujemy według listy czynności podanych przy serwisie wina cichego.

Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.