Kiedy i dla Kogo sprawdzi się Merlot?
Porady
08.04.2022

Kiedy i dla Kogo sprawdzi się Merlot?

Autor posta Magdalena Ambroszczak
Magdalena Ambroszczak

10/10

Lubisz delikatny smak win o jedwabistej strukturze? Szukasz uniwersalnego wina, pełnego uroku? Przy wspólnym stole będziesz gościł zarówno koneserów i amatorów wina? Jeśli odpowiedziałeś TAK! Wybierz Merlota!

Merlot daje wina delikatne, soczyste i pełne w smaku. Charakteryzują go jedwabiste taniny, solidna budowa oraz niezbyt wymagająca kwasowość, świetnie skryta w krągłym ciele. I właśnie z tego słynie Merlot - z win przyjaznych i uroczych. Dzięki średniej kwasowości, intensywnej barwie i miękkim taninom używany jest do wygładzenia win w mieszkankach np. z Cabernet Sauvignon. Typowe wino bordoskie to mieszanka Cabernet Sauvignon, Merlota i Cabernet Franc. W Kalifornii jego nuta owocowa jest wykorzystywana zarówno w winach jedno-odmianowych oraz w składach mieszanek w stylu bordoskim.

Aromaty Merlota
Podstawowe aromaty charakterystyczne dla Merlota to wiśnia, czarna porzeczka, śliwka, czekolada i cedr.

Jak znaleźć swojego ulubionego Merlota

Merlot to jeden z najpopularniejszych szczepów na świecie. Pochodzi z Bordeaux, gdzie jest najczęściej sadzoną odmianą. Pomerol i Saitn-Emilion są ojczyzną najsłynniejszych z nich. Włoskie regiony: Veneto, Friuli, Toskania, winnice USA: Kalifornia, Washington oraz Chile to najważniejsi producenci win Merlot. Jest więc z czego wybierać. Ale co wybrać….? Aby dopasować wino Merlot do naszego gustu zdecydują klimat, miejsce pochodzenia oraz zastosowanie beczki. Wszystko to wpływa na jego charakter.    

Chłodny klimat

W chodnym klimacie wina Merlot są gładkie, miękkie i łagodne. Zyskują aromaty czerwonej śliwki, czerwonej porzeczki, truskawki, wiśni mięty i pieprzu.

Ciepły klimat

W cieplejszym klimacie pojawiają się aromaty dojrzałej śliwki węgierki, czereśni, jeżyny, wędzonej śliwki, konfitury z jagód, keksu i pieprzu. Wina są pełne, dobrze zbudowane, intensywne i jedwabiste.

Merlot dojrzewający w beczkach

Dojrzewające w beczkach wina Merlot stają się złożone, harmonijne, szlachetne i głębokie. Pojawiają się nuty: masła, wanilii, cedru, kakao, kawy, czekolady, kokosu (dąb amerykański), ziołowa nuta kopru. Wina w tym stylu to popularne wina z ciepłego klimatu.    

Jeśli więc porównasz Merloty z różnych regionów, wyczujesz różnice w smaku. Jeżyna i wanilia pojawia się w winach z: Kalifornii, Australii, RPA i Argentyny. Czerwona śliwka i cedr to nuty bardziej typowe dla Francji, Włoch, USA i Chile. Eksperymentuj, degustuj i znajdź Twojego Merlota.

Gdy masz już swojego Merlota czas połączyć go z potrawami

Merlota charakteryzuje uniwersalny smak, dlatego pasuje do wielu potraw. Wina z tego szczepu świetnie współgrają zarówno z czerwonymi mięsami, jak również z białymi mięsami. Stanowią doskonały dodatek do półtłustych serów oraz czekolady. Jego szerokie możliwości aromatyczne pozwalają na komponowanie go z kuchnią śródziemnomorską, w tym z ukochaną przez wszystkich pizzą. W Merlocie pojawiają się aromaty śliwki, dlatego można połączyć go z daniami mięsnymi, gdzie śliwka jest dodatkiem np. z mięsami w sosie śliwkowym lub popularnym pieczonym schabem ze śliwką.

Ciekawostki

  • Merlota uprawiano już w XVIII w. Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiego zdrobnienia słowa merle – kos (Turdus merula). Kosy również doceniały smak tych gron i podjadały je w czasie dojrzewania, co więcej ich kolor czarnoniebieski dodatkowo kojarzył się z kosem.
  • Merlot niejedno ma imię: podobno jest aż 57 synonimów na ten szczep, kilka przykładowych to: merlot, alicante, alicante noir, begney, bidal, bidalhe, bigney, bigney rouge, bini, bini ruzh, bioney, black alicante, bordeleza belcha, bordeleze belcha, crabutet, crabutet noir, crabutet noir merlau, rouge, langon, lecchumskij, medoc noir, merlau, merlaut, merlaut noir, merle petite, merlo, merlot black, merlot blauer, merlot crni, merlot nero, merlott, merlou, petit merle, picard, pikard, plan medre, planet medok, plant du medoc, plant medoc, saint macaire, same de la canan, same dou flube, seme de la canau, seme dou flube, semilhon rouge, semilhoum rouge, semilhoun rouge, semillon rouge.

Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.