Kakheti

8/10

Kachetia (Kakheti) zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim wybornym gatunkom win (Saperawi, Kindzmarauli, Tsinandali), które według archeologów powstawały tu już od 8 tysięcy lat.

Kachetia to region położony na wschód od Tbilisi obejmująca dwie trzecie całej powierzchni gruzińskich winnic. Jest to punkt strategiczny tamtejszego winiarstwa.

Sercem regionu jest Równina Alazani (200 - 300 m n.p.m.), wciśnięta między ścianę Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu i Góry Gomborskie. Niegdyś tę równinę porastały bujne lasy liściaste, dziś natomiast jest ona gęsto pokryta kobiercem winnic. W regionie Kachetii panują niemalże idealne warunki do uprawy winorośli: ciepły słoneczny klimat oraz wystarczająca ilość opadów zapewnia bardzo dobrą jakość winogron. Renomowane gruzińskie apelacje rozmieszczone są przeważnie na obrzeżach równiny Alazani. Kachetia dzieli się na 25 mikroregionów. 14 z nich posiada status uznanej apelacji. Najsłynniejszą apelacją jest Tsinandali, w której powstają najlepsze białe wina wytrawne ze szczepów rkatsiteli i kakhuri mtsvane. Wśród win czerwonych z tego okręgu za najciekawsze uznaje się wina ze szczepu saperavi z apelacji Mukuzani.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?