Andaluzja
Wiedza o winie
21.11.2013

Andaluzja

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

To, że Andaluzja jest największym producentem wina w europie, mówi jeszcze niewiele. Ale nazwy win, które tam powstają, każą bez zwłoki nabrać szacunku dla tego regionu.

Wystarczy choćby wspomnieć Sherry, które daje nam się poznać jako producent wybitnych win o przeróżnych twarzach: od lekkiego, idealnego na upalne dni Fino, aż po cudowną ambrozję jaką są wina Pedro Ximenez. A jakby tego mało, to jeszcze „na okrasę” możemy spróbować najlepszej hiszpańskiej brandy, jakimi są lokalne „wypalanki”, wytwarzane w systemie „solera”. Kolejnym klejnotem andaluzyjskiej ziemi jest niepowtarzalna i wyjątkowa w smaku Malaga, której każdy miłośnik wina przynajmniej raz w życiu powinien skosztować.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?