Jura

0/10

Ciągle jeszcze dość tajemniczy i mało poznany na rynku międzynarodowym region Francji. Usytuowany na wschód od Burgundii, swoje wina zawdzięcza głównie Chardonnay, jednak największy lokalnym skarbem jest aromatyczna odmiana Savagnin.

Z każdym dniem chętnych poznania jego win przybywa, co biorąc pod uwagę skromny obszar zajmowany przez lokalne apelacje, zapowiada rychłe trudności z ich dostępnością. Największym specjałem i skarbem Jury są Vin jaune i Vin de paille. Vin jaune, wytwarzane starodawną metodą długiego utleniania pod kożuchem drożdżowym, przypomina hiszpańską sherry. Vin de paille, koncentracją cukrów za pomocą suszenia gron na matach słomianych przez określony okres czasu, metodą produkcji przypomina włoskie wina słodkie vin santo.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.