Jura

0/10

Ciągle jeszcze dość tajemniczy i mało poznany na rynku międzynarodowym region Francji. Usytuowany na wschód od Burgundii, swoje wina zawdzięcza głównie Chardonnay, jednak największy lokalnym skarbem jest aromatyczna odmiana Savagnin.

Z każdym dniem chętnych poznania jego win przybywa, co biorąc pod uwagę skromny obszar zajmowany przez lokalne apelacje, zapowiada rychłe trudności z ich dostępnością. Największym specjałem i skarbem Jury są Vin jaune i Vin de paille. Vin jaune, wytwarzane starodawną metodą długiego utleniania pod kożuchem drożdżowym, przypomina hiszpańską sherry. Vin de paille, koncentracją cukrów za pomocą suszenia gron na matach słomianych przez określony okres czasu, metodą produkcji przypomina włoskie wina słodkie vin santo.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?