Dao

0/10

Jeden z ostatnich „prawdziwych” regionów tradycyjnego winiarstwa portugalskiego, w którym jednak przemiany rozpoczęły się na dobre w połowie lat 90-ych XX wieku. Sprawdź, czym charakteryzują się wina z regionu Dao.

Klasyczne wina białe tego regionu, tworzone głównie z odmiany Encruzado, były lekkimi, bezbarwnymi winami codziennymi. Te produkowane według nowoczesnych metod, są winami pełnymi ekstraktu i ciekawej, słodkiej mineralności. Jeszcze większą zmianę odnotowano w charakterze win czerwonych, do produkcji których wykorzystuje się najlepsze winogrona Portugalii – Touriga Nacional i Tinta Roriz. Kiedyś mocno utlenione i mocno taniczne, dziś soczyste i owocowe, o równie tęgiej co kiedyś, lecz o znacznie miększej strukturze.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?