Jakie wino wybrać na Dzień Matki?
Porady
23.05.2022

Jakie wino wybrać na Dzień Matki?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Matka - osoba, która zastąpi każdego, ale nikt nie zastąpi jej. Dzień Matki jest dniem wyjątkowym, jest okazją, aby jeszcze mocniej okazać, jak bardzo kochamy nasze mamy i jak są ważne. W jaki sposób? Na pewno dobrym słowem, czułym gestem, choć te powinny towarzyszyć nam na co dzień. Co więc jeszcze wybrać? Może butelkę wina? O tym właśnie przeczytasz w tym tekście.

Jakie wino na Dzień Matki?

Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji naszej rodzicielki. Czy lubi wina wytrawne, niewytrawne, białe czy czerwone. Może bąbelki? Poszukajmy idealnego wina na prezent dla Mam. 

Jeśli wiemy, że nasza Mama lubi wina wytrawne, warto sięgnąć na przykład po niezawodne Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii. Te „perfumy wśród win” zachwycą niesamowitym aromatem tropikalnych owoców, ziół, przypraw, trawy, białych kwiatów - można byłoby wymieniać jeszcze bardzo długo. Bukiet w nowozelandzkich Sauvignon Blanc jest naprawdę nie do powtórzenia.

Mama lubi tylko czerwień? Zwróć uwagę na Cabernet Sauvignon. W aromacie tego szczepu dominują ciemne i czerwone owoce, na przykład czarna porzeczka i wiśnia. Charakterystyczna jest ciemna purpura w kieliszku, czasem wręcz migocząca fioletem. Wina ze szczepu Cabernet Sauvignon mają duży potencjał starzenia, więc jest dobrym wyborem gdyby mama chciała zostawić sobie ten prezent „na później”.

Bardzo dobre, wytrawne czerwienie znajdziemy również wśród szczepów Syrah (Shiraz) i Zinfandel, które także prezentują wspaniały bukiet ciemnych owoców, ziół, pieprzu, czekolady w przypadku Syrah, jak również truskawek i dżemu w przypadku Zinfandela. Syrah na podniebieniu „podrapie” wyraźniejszymi taninami, natomiast Zinfandel pozostanie wyważony i łagodny.

Delikatne smaki

Chcesz wybrać dla mamy coś delikatniejszego, półwytrawnego? Pierwsze, co chciałabym Ci polecić jako prezent dla Twojej mamy to wino ze szczepu Primitivo. Niezawodny szczep daje wina miękkie, harmonijne, bez przesadnej kwasowości ani słodyczy. Owocowe aromaty kuszą zarówno w nosie, jak i na podniebieniu: wiśnia, malina, czereśnia, są też przyprawy i oczywiście dżem oraz konfitura.

Myśląc o półwytrawnej białej propozycji dla mamy, skłaniałabym się ku wyborowi Prosecco. Dzień Matki jest dniem wyjątkowym, uświetnienie go lampką delikatnego, półwytrawnego Prosecco jest dobrym pomysłem. Prosecco powstaje ze szczepu Glera, daje on bardzo orzeźwiające aromaty brzoskwini, zielonych jabłek, owoców cytrusowych i delikatnych, białych kwiatów. Prosecco świetnie nadaje się jako prezent na tę i każdą inną okazję.

Słodko w kieliszku

Przechodzimy do bardziej słodkich pozycji, bo przecież wiele z naszych mam lubi wyraźniejszą słodycz w winie. Wspaniałe, półsłodkie wina czerwone powstają z takich szczepów jak Tempranillo, Merlot czy Sangiovese, jednak równie często półsłodkie wina powstają ze szczepów lokalnych, jak w przypadku doskonałych win gruzińskich.
Półsłodka biel natomiast od razu przywodzi mi na myśl Rieslinga. Szczep równie niezawodny i uniwersalny jak wspomniany wyżej Primitivo, z również dobrze zachowanym balansem między kwasowością i słodyczą. W Rieslingu poza tym balansem mamy także ciekawe, wyraźnie mineralne akcenty, szczególnie na finiszu.

Słodkie wina, choć nie są bardzo popularne, na pewno ucieszą mamę, która lubuje się w słodkościach. A wśród tego rodzaju win również jest w czym wybierać. Kultowe węgierskie Tokaje, francuskie Sauternes czy austriackich Eiswein (wina wytwarzane z zamrożonych gron) będą strzałem w dziesiątkę jako prezent. Mamy również do wyboru wina słodkie wzmacniane z Portugalii i Hiszpanii, które dzięki większej zawartości alkoholu może postać jeszcze kilka lat w piwniczce. Wino słodkie świetnie komponuje się z deserem, więc decydując się na tę butelkę, pomyślmy może o jakimś dobrym ciastku dla mamy.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.