Wino na prezent dla Młodej Pary? Radzimy jakie wybrać
Porady
24.05.2022

Wino na prezent dla Młodej Pary? Radzimy jakie wybrać

Autor posta Agata Kaniewska
Agata Kaniewska

10/10

Sezon weselny nadchodzi wielkimi krokami. Coraz częściej w zaproszeniach ślubnych Para Młoda określa rodzaj prezentu jaki chce otrzymać. Jeszcze niedawno standardem było otrzymywanie kwiatów, teraz nowożeńcy wybierają słodkości, książki, kupony lotto, zdrapki oraz alkohol. Zdarza się, iż proszą o alkohole mocne, jednak w większości przypadków wybierają wino. 

Butelka dobrego wina jest doskonałym pomysłem na prezent ślubny. Jest to praktyczny i dobrze prezentujący się podarunek. Jeśli Para Młoda wybrała wino na prezent ślubny, jest to dla nas znak, iż lubią właśnie taki gatunek alkoholu. Spora część gość weselnych nie spieszy się z kupnem prezentu i zaopatruje się w wina „na ostatnią chwilę”, w drodze na ślub, w przydrożnym sklepie spożywczym. Ślub jest jednak na tyle ważnym i wyjątkowym wydarzeniem, że warto byłoby zaskoczyć Państwa Młodych i podarować im coś bardziej wyszukanego aniżeli popularne butelki, które możemy dostać w co drugim sklepie na rogu. Z pomocą przychodzą nam portale internetowe, które pomogą wybrać odpowiedni trunek.

Na rynku mamy wina wytrawne, półwytrawne, słodkie, półsłodkie czy musujące. Jeśli Młoda Para określiła rodzaj wina w jakim gustują - mamy połowę sukcesu, jeśli jednak nie jest powiedziane w jakim smaku konkretnie gustują, pojawia nam się zagwozdka. Co kupić, aby Para Młoda była zadowolona? Możemy zapytać o ich oczekiwania, lub samemu zdecydować. Jeśli nie do końca sami znamy się na winach, a jednocześnie chcemy aby prezent był wyjątkowy, warto zasięgnąć pomocy doradców. Mają oni wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną na temat win i chętnie doradzą w ich doborze. Polecane jest również śledzenie witryn internetowych, w treści których możemy znaleźć opinie zarówno ekspertów, doradców jak i innych osób, które dane wino miały okazję spróbować. Posługując się opiniami innych, mamy szanse wybrać trunek wyjątkowy i taki, który nie będzie powtarzał się wśród prezentów od innych gości.

Jakie wino na prezent ślubny kupić?

Jeśli Para Młoda, nie zażyczyła sobie konkretnego win, a ogólnie poprosiła o taki trunek w prezencie, mamy pełną dowolność w wyborze. Po ślubie, Państwo Młodzi będą mieli wiele okazji do świętowania. Kupno domu, mieszkania, kolejne rocznice a nawet niedzielne obiadki u teściów, mogą okazać się świetną okazją to uraczenia się winem otrzymanym na prezent ślubny i wrócić wspomnieniami do tego dnia, kiedy wkroczyli w nowy etap życia.

W wyborze wina na wesele sugerować można się porą roku. Jeśli ślub i wesele odbywa się wiosną bądź w lecie, można postawić na orzeźwiające białe wina (na przykład Rioja Semidulce od Barona de Ley - o pięknej kwiatowej etykiecie), natomiast w przypadku ślubów jesienią i zimą, możemy podarować wina czerwone, bardziej rozgrzewające (kochane przez wszystkich Conte di Campiano Primitivo sprawdzi się tu idealnie) . Bardzo dobrym pomysłem jest również podarowanie wina z potencjałem do starzenia. Jeśli nie do końca wiemy jakie wybrać, warto poprosić o pomoc doradców. Mając już wino z długim potencjałem starzenia, możemy zasugerować Młodej Parze, aby otworzyła to wino na przykład przy okazji 25 rocznicy ślubu. Pamiętać należy jednak o tym, aby takie wino odpowiednio przechowywać.

Aby Państwa Młodych po weselu dłużej nie opuszczał szampański nastrój, doskonałym winem na prezent ślubny będzie Szampan, Prosecco, Cava, bądź inne wino musujące. Idealne wino na świętowanie kolejnych dni wspólnego życia. Nietuzinkową ozdobną butelką, która zrobi niemałe wrażenie jest Brilla! z pięknymi żłobieniami na szkle i elegancką etykietą. 

Jeśli nie mamy pojęcia jakie wino chcemy kupić, można sięgnąć również po kilka win w gotowym zestawie. Jeśli nie wiemy w jakich winach gustują Państw Młodzi, można stworzyć zestaw win czerwonych, białych i musujących, każde z nich o różnym stopniu wytrawności. Jest duże prawdopodobieństwo, iż z zestawu kilku win, któraś butelka skradnie serca nowożeńców. Możemy mieć nadzieję, że każde wino z gotowego zestawu okaże się strzałem w dziesiątkę. Ciekawym pomysłem może tu się okazać zestaw wprowadzający - specjalna kompozycja najpopularniejszych szczepów ukazujących powszechne style win na świecie.

Jak zapakować wino na prezent ślubny?

Przy wyborze wina na prezent ślubny, równie ważne jak zawartość jest także sama butelka oraz etykieta. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy sugerować się samym trunkiem w środku, jednak istotne jest również pierwsze wrażenie wizualne. Na przykład, masywne i grube butelki wyglądają bardziej elegancko. Dodatkowo niestandardowy wygląd butelki oraz niebanalna, intrygująca etykieta może miło zaskoczyć osoby obdarowane. Wino podarowane w prezencie, samą butelką się nie obroni. Potrzeba je jeszcze zapakować w odpowiedni sposób. Najzwyklejsze zapakowanie wina w torebkę papierową nie jest dobrym pomysłem i nie wygląda to dobrze. Jest za to wiele innych możliwości zapakowania wina na wesele tak, aby wyglądało elegancko. Z pomocą przychodzą nam dopasowane do butelki, eleganckie woreczki, kolorowe opakowania tekturowe, bądź drewniane skrzynki. Aby wino na wesele było w wersji bardziej spersonalizowanej, na drewnianych skrzynkach można wygrawerować imiona nowożeńców oraz datę ślubu. Będzie to doskonała i funkcjonalna pamiątka dla Młodej Pary. Po opróżnieniu butelki, w drewnianej skrzynce można przechowywać inne drobiazgi.

Cena wina na prezent ślubny

Cena za butelkę wina kupowanego na wesele jako prezent, nie powinna być najniższa a raczej ze średniej półki cenowej. Można porównać ją do ceny za bukiet kwiatów. Jeszcze niedawno, goście weselni przynosili w prezencie nowożeńcom wiązanki z pięknych kwiatów. Cena takiej wiązanki to około 50 zł. Z biegiem czasu, bukiety przestały być popularnym prezentem a na podium wskoczyły wina. W związku z tym, na butelkę wina dobrze byłoby zarezerwować sobie mniej więcej taką kwotę, jaką swego czasu za bukiet kwiatów, czyli około 50 zł. Taka cena jest odpowiednią sumą za dobrej jakości wino.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.