Jakie wino jest najzdrowsze?
Porady
30.12.2020

Jakie wino jest najzdrowsze?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Wino zasłynęło ze swoich pozytywnych właściwości i jest jedną z najzdrowszych opcji przy wyborze alkoholu do regularnego spożywania. Czy czerwone wino jest zdrowe? Z czego to jednak wynika i po jakie butelki sięgać? 

Zalety picia wina i wpływ wina na zdrowie to temat niezwykle popularny i bardzo często poruszany w dyskusjach pomiędzy entuzjastami prowadzenia zdrowego stylu życia, jak i ludzi lubujących się po prostu w degustacjach i wieczornym relaksie z kieliszkiem ulubionego trunku. Wino bowiem zasłynęło ze swoich pozytywnych właściwości i jest jedną z najzdrowszych opcji przy wyborze alkoholu do regularnego spożywania. Czy czerwone wino jest zdrowe? Z czego to jednak wynika i po jakie butelki sięgać? Temu właśnie postanowiliśmy się przyjrzeć dokładniej.

Wpływ wina na zdrowie – jakie wino jest najzdrowsze?

Głównymi składnikami wina są woda, etanol i polifenole. Wśród kluczowych związków polifenolowych z kolei znajduje się chociażby resweratrol, obecny w dużej ilości zwłaszcza w czerwonych winach, co wynika z dłuższej maceracji i kontaktu ze skórkami winogron, gdzie ten związek występuje. Jego działanie jest nieocenione, bowiem jest doskonałym przeciwutleniaczem, hamującym powstawanie wolnych rodników, a także ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwmiażdżycowe.

Dzięki temu w krajach spożywających większe ilości wina znacznie mniejszy odsetek społeczeństwa cierpi z powodu chorób i schorzeń sercowo-naczyniowych. Badania skupione na tym zjawisku określiły tzw. „paradoks francuski”. Paradoks ten opiera się na fakcie, iż niska ilość tychże schorzeń odnotowywana jest w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, w których kultura gastronomiczna oparta jest na spożywaniu licznych dań bogatych w tłuszcze nasycone.

Co więcej, wino wpływa korzystnie na wydzielanie enzymów trawiennych. Wina garbnikowe przychodzą również w sukurs przy trawieniu tłuszczy, dlatego ich obecność przy wołowym steku czy wieprzowej pieczeni jest niemal obowiązkowa. Dodatkowo garbniki osłaniają błonę śluzową żołądka hamując wydzielanie się kwasu solnego.

Jakie czerwone wino jest najzdrowsze?

Wiemy już, że wina czerwone mają najwięcej związków polifenolowych odpowiadających za korzystne właściwości napoju. Warto jednak wspomnieć, iż różne szczepy mają ich inną ilość, dlatego chcąc sięgnąć po wino z największą ich koncentracją, warto szukać Malbeca, Pinot Noir lub Merlota. Nasze ulubione wybory to wyborny argentyński Finca El Origen Malbec Reserva lub owocowy i zwiewny Gnarly Head Pinot Noir z gorącej Kalifornii!

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze najzdrowszego jest naturalnie ilość cukru resztkowego zawarta w winie. W tym wypadku naturalnie najlepszym kierunkiem okażą się wina wytrawne, w których zawartość cukru jest niska.

Czy białe wino jest zdrowe?

Czy wszystko co wyżej powiedzieliśmy o czerwonym winie sprawia, że wino białe jest tych zalet pozbawione? Nic z tych rzeczy! Warto jednak pamiętać, iż podczas produkcji wina białego, sok spędza dużo mniej czasu w kontakcie ze skórkami, które są głównym źródłem omawianych związków, a co za tym idzie – końcowe wino ma ich w sobie adekwatnie mniej.

Podsumowujemy - czy wino jest zdrowe?

Wino posiada wiele związków, które mogą działać prozdrowotnie. Najwięcej posiadają ich czerwone wina wytrawne, zwłaszcza te pochodzące z chłodniejszych regionów. W nich to bowiem ilość resweratrolu jest największa, a z kolei ilość cukru – najmniejsza. Spożywając rozsądne ilości takiego wina spodziewać się można pozytywnego wpływu na organizm, zwłaszcza w kwestii układu krążenia oraz serca. Jednocześnie należy pamiętać, że brak umiaru powoduje odwrotny skutek i o pozytywnych właściwościach wówczas należy zapomnieć.

Jeżeli szukasz alkoholu, który nie tylko zabierze Cię w fantastyczną podróż po świecie i kulturze, ale również będzie miał swój pozytywny udział w zdrowym trybie życia – wino jest niezaprzeczalnie wyborem pierwszoligowym.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.