Jaki gatunek miodu pitnego wybrać?
Porady
09.12.2020

Jaki gatunek miodu pitnego wybrać?

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Co to jest miód pitny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie słysząc po raz pierwszy o szlachetnym trunku z pszczelego miodu. Poniżej przybliżamy rodzaje i wyjaśniamy czym się różnią, a także omawiamy właściwości tego trunku!

Miód pitny to rodzaj napoju alkoholowego otrzymywanego drogą tradycyjnej fermentacji. Oznacza to tyle, że do brzeczki miodowej dodaje się wodę i uzbraja w cierpliwość, czekając aż cukier znajdujący się w miodzie przemieni się w alkohol. W drodze tego procesu uzyskuje się napój o stężeniu około 9-18% alkoholu.

Historia miodu pitnego sięga niezwykle daleko wstecz. Ślady świadczące o produkcji tego napoju sugerują, że spotkać się z nim można było już kilka tysięcy lat temu, a niezwykle popularny był również w czasach starożytności. Na kanwie swej popularności, rodzaje miodu pitnego zostały sprecyzowane i usystematyzowane w XV wieku, a system ten działa po dziś dzień.

Rodzaje miodów pitnych

Mówiąc o systematyzacji mamy na myśli specjalny podział, który informuje nas o użytych w trunku proporcjach wody do miodu, a także potencjalnym czasie leżakowania i dojrzewania. Naturalnie im więcej miodu tym wykwintniejszy gatunek miodu pitnego w ostateczności otrzymujemy, bardziej esencjonalny ze skoncentrowanymi smakami oraz wyższą zawartością alkoholu.

Podział ten przedstawia się następująco:

  • Czwórniak – napój będący połączeniem jednej objętości miodu pszczelego oraz trzech objętości wody. Najwytrawniejszy ze wszystkich, o najlżejszym ciele i zawartości alkoholu oscylującej w granicach 9-12%
  • Trójniak – rodzaj miodu pitnego, który tworzy połączenie jednej objętości miodu z dwoma objętościami wody. Zawierają około 12-15% alkoholu i dojrzewają do dwóch lat przed trafieniem do dalszego obiegu.
  • Dwójniak – mieszanka 1:1 miodu oraz wody, osiągająca 16% alkoholu w wyniku pięcioletniego dojrzewania. Jego złożony i intensywny smak wzbogacany jest o słodycz niewiele mniejszą aniżeli w przypadku półtoraków
  • Półtorak – esencjonalny i niezwykle słodki, powstający w wyniku połączenia jednej jednostki miodu przypadającej na pół jednostki wody. Osiąga do 18% alkoholu po około 8-10 latach dojrzewania. Półtoraki uważane są za najlepsze miody pitne, nazywane czasem królewskimi, znajdują się również na liście Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności Unii Europejskiej i Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Miód pitny – właściwości

Właściwości lecznicze miodu pitnego potrafią okazać się bardzo skutecznym wsparciem podczas jesiennego sezonu, kiedy to jesteśmy najbardziej podatni na przeziębienia. Przejawia on bowiem właściwości przeciwbakteryjne, a nawet przeciwwirusowe. Zawarte w miodzie pitnym bakterie kwasu mlekowego hamują infekcje, a także wiele mówi się o pozytywnym wpływie spożywania miodu pitnego na układ krążenia oraz serce.

Tradycyjnie zalecamy umiar w dawkowaniu, natomiast badania nad właściwościami miodu pitnego są jednoznaczne – to jeden ze zdrowszych wyborów na rynku napojów alkoholowych. Przy okazji to również niesamowita historia i tradycja, która podobnie jak w przypadku wina, nadaje dodatkowego, kulturowego wymiaru degustacji trunku.

Miód pitny to doskonały do degustacji lub na prezent. Polecamy!


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.