Jak wybrać lodówkę na wino?
Porady
18.01.2010

Jak wybrać lodówkę na wino?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Na rynku w obecnej chwili oferowanych jest wiele rodzajów lodówek na wino różnych marek, wykonanych z różnych materiałów. Ich ceny oscylują od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a pojemność wacha się od 6 butelek do ponad trzystu.

Takiej czy innej marki, tej lub innej wielkości, dobra lodówka na wino powinna charakteryzować się kilkoma cechami

Jak wybrać lodówkę na wino?

Najważniejsze, by każda jej komora, jeżeli posiada więcej niż jedną, była oddzielona od pozostałych, posiadała osobną regulację temperatury, własne drzwi wykonane najlepiej z przezroczystego, ciemnego szkła lub tworzywa i oczywiście idealną sprawą jest osobny agregat. Półki powinny posiadać odpowiednią formę, przeznaczoną do różnych kształtów i wielkości butelek, a ze względów praktycznych najlepsze są lodówki do wina wykonane z dobrej jakości drewna i wysuwane na prowadnicach. Wilgotność we wnętrzu lodówki powinna oscylować w granicach 60 – 70%, co pozwoli korkom nie rozeschnąć się ani nie dopuści do rozwoju nieprzyjemnych zapachów. Lodówki do wina o osobnej regulacji temperatury dla kilku poziomów jednej dużej komory z reguły nie zdają egzaminu - często „głupieją” i nie spełniają swojej funkcji wcale. Trzeba też unikać przeładowania każdego rodzaju lodówki do wina, by uniknąć podobnego efektu.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.