Jak podawać whisky – 5 sprawdzonych porad
Porady
23.03.2018

Jak podawać whisky – 5 sprawdzonych porad

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Tym, co uwielbiam w whisky najbardziej, jest jej indywidualność oraz to, że jej konsument jest ostatecznym ekspertem i to właśnie on decyduje, jak chce wypić swoją ulubioną whisky.

Co za tym idzie, każdy sposób jej podawania jest poprawny, jeśli tylko przynosi satysfakcję. Picie whisky daje nam bardzo wiele możliwości odkrywania w niej coraz to nowszych smaków i aromatów, a o tym jak to robić - poniżej.

Jak pić whisky?

Często jestem o to pytany – jak pić whisky? Otóż jest przyjętych kilka możliwości, spośród których, jak sądzę, każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

  • Pierwszą z nich jest możliwość podania whisky w formie koktajlu. Sprawdzi się, jeśli chcemy zaostrzyć apetyt przed posiłkiem, bądź też jeśli mamy zamiar dobrze się bawić z naszymi znajomymi przy dźwiękach ulubionej muzyki. Koktajl na bazie whisky to również świetny sposób na podkreślenie walorów smakowych ulubionego deseru. Wyjątkowość takiego sposobu picia whisky podkreśli odpowiednio dobrane szkło np.: szklanki do whisky typu Old Fashioned dla „Whisky Sour” czy kieliszek koktajlowy, a w nim „Manhattan Cocktail”.
  • Druga propozycja podania whisky to zmieszanie jej z niewielką ilością wody sodowej. Większość Blended Whisky w towarzystwie wody sodowej tworzy w upalny dzień dobraną, orzeźwiającą parę.
  • Jeżeli wolimy whisky o mocniejszym smaku i aromacie możemy podać ją z dodatkiem lodu. Pozwoli to odświeżyć jej smak. W przypadku delikatniejszych trunków istnieje jednak ryzyko, że dodatek lodu spowoduje ich zamknięcie, przez co nie będziemy w stanie dostrzec w pełni walorów smakowych naszej whisky. Z drugiej jednak strony prostota i uniwersalność podawania „whisky on the rocks” ma zbyt wielu zwolenników, by polemizować z ich gustami.
  • Tym, którzy w whisky cenią delikatność aromatów i smaków polecam podawanie whisky z dodatkiem wody, najlepiej takiej, która byłaby podobna do wody używanej do produkcji whisky (najczęściej miękka, rzadziej twarda). Jej dodanie pozwoli rozwinąć się delikatniejszym aromatom i smakom schowanym wcześniej za mocą alkoholu.
  • No i oczywiście degustujemy też whisky bez żadnych dodatków, ciesząc się jej czystym, niczym niezmąconym aromatem i smakiem. A jak mawiają Szkoci - dwie rzeczy serwowane jak je pan Bóg stworzył cieszą najbardziej… kobieta i whisky! Wielu ekspertów zaleca degustowanie whisky przy użyciu kieliszka do degustacji w kształcie tulipana, który z naszą niewielką pomocą, pozwala whisky wirować (napowietrzać się) bez rozlewania, koncentrując aromaty u wylotu kieliszka. Ma to szczególne znaczenie jeśli chcemy delektować się wyjątkowymi aromatami whisky. To, czy nasze kieliszki do whisky będą miały stopkę czy nie, jest sprawą drugorzędną.

O tym jak degustować whisky, by wydobyć z niej najwięcej, napiszę w kolejnym artykule: Jak degustować whisky.

Autor: Łukasz Bandulet


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.