Jak pić whisky
Inne alkohole
23.11.2023

Jak pić whisky

Autor posta Agnieszka Bańska
Agnieszka Bańska

9/10

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak prawidłowo pić whisky, tak aby w pełni cieszyć się jej smakiem i aromatem? Oto przewodnik po sztuce degustacji, który pomoże Ci czerpać radość z każdego łyka.

Jak pić whisky?

Pod tą kategorią kryje się wiele stylów i smaków. I tak jak nie ma jednego stylu, tak nie ma jednego właściwego przepisu na konsumpcję bowiem tą samą „butelką” możemy delektować się na różne sposoby. Ważne jest aby degustacja nie kojarzyła się ze snobizmem, a zwykłą prawdą, że smakowanie „saute”, z wodą, z lodem czy w klasycznych koktajlach - ma swoją przestrzeń.

Poniżej zapoznaj się z podstawowymi atrybutami, jakich będziesz do tego potrzebował:

Postaw na jakość

Pierwszy krok to wybór odpowiedniej whisky. Kluczową rolę odgrywa jakość trunku więc warto pokusić się o dobrą butelkę, np.: single malt, bourbon czy blended. – każda z nich oferuje inne doznania smakowe. Próbuj różnych rodzajów, aby odkryć swoje ulubione.

Szkło to klucz

Dobierz szklankę do degustacji. Najlepiej sprawdzają się szklanki o kształcie tulipana, które pozwalają skoncentrować aromat trunku. Dobrym wyborem będą wysokiej jakości kieliszki szkockiej marki Glencairn, które opatentowano i uznano za oficjalne szkło do degustacji whisky.

Nos Twoim przewodnikiem

Czynność wąchania jest niezbędną i jednocześnie niezwykle skomplikowaną częścią degustacji. Intensywność zapachu trunków starzonych często usypia nasze nozdrza, powodując, że nie odczuwamy kompletnie niczego. Stąd też zalecamy by do wąchania podchodzić ostrożnie, płytko wdychając zapach, początkowo z większej odległości. Na głębsze wdechy dajmy sobie dłuższą chwilę.

Usta dopełnieniem

Jeśli po raz pierwszy pijesz ją w czystej postaci, z pierwszym łykiem możesz odczuwać swego rodzaju piekący ból na języku. Zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do picia alkoholu. To odczucie jednak łagodnieje po pierwszym przepłukaniu kubków smakowych. Podobnie jak nos, usta również należy przyzwyczaić do alkoholu. Następnie weź kolejny łyk, pozwól trunkowi pokryć podniebienie i staraj się wyczuć różnice smakowe. Potraktuj tę chwilę jak relaks, nie spiesz się. To prawdziwe doświadczenie dla zmysłów.

Jak pić whisky z wodą?

Dodanie kilku kropel wody do whisky to sposób na złagodzenie intensywności, alkoholowego posmaku oraz uwolnienie nowych aromatów trunku. Głównie mowa tutaj o whisky blended oraz single malt whisky (cask strength), które z uwagi na krótsze leżakowanie bądź zabutelkowanie ich z mocą beczki mają wyraźnie wyczuwalny alkohol. Pamiętaj, aby używać czystej wody, najlepiej źródlanej lub mineralnej. I co ważne, unikaj przesady z ilością wody. Dodawaj ją stopniowo, najlepiej pipetą, sprawdzając jak wpływa ona na ogólny smak. Eksperymentuj a odkryjesz nowe oblicza ulubionego napoju.

Jak pić whisky z colą?

Alkoholu nie stworzono po to aby pić go według ściśle określonych zasad. Nic więc nie stoi na przeszkodzie abyśmy smakowali go tak, jak lubimy, np. z colą. Teoretycznie każdą whisky możemy zmieszać z colą, natomiast smak nie każdej dobrze miesza się z tym napojem.

A więc jakie rodzaje najlepiej wybrać?

  • młode i mocniej alkoholowe, tj. whisky mieszane (blended) z różnych krajów
  • bourbony, rye
  • młode i możliwie niedrogie single malty NAS (no age statement), blended Malty

Przygoda od pierwszego kroku

Pamiętaj, że degustacja to odkrywanie, a więc baw się smakami, doświadczaj i ciesz się każdym kieliszkiem z pełnym szacunkiem dla sztuki degustacji. Jej zasady są jedynie wytycznymi, ale odkrywcą jesteś Ty. Próbuj różnych rodzajów, eksperymentuj z dodatkami i ciesz się każdym kieliszkiem z umiarem. Teraz, gdy znasz podstawowe zasady, czas na własną przygodę! Cheers!


Powiązane artykuły

20.12.2023

Wódką do szampańskiego toastu: wódka na wesele

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a wybór trunków odgrywa w nim kluczową rolę. Wśród wielu opcji alkoholowych, wódka zajmuje szczególne miejsce, szczególnie w polskiej tradycji weselnej. W dzisiejszym artykule zajmiemy się szczegółowym przewodnikiem po wyborze wódki na wesele, podając sugestie marek, propozycje kreatywnego podania oraz zestawienie popularnych wódek na polskim rynku.