Jak otworzyć wino bez korkociągu?
Porady
22.02.2021

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Korkociąg do wina pozwala w sposób szybki, łatwy i bezpieczny otworzyć butelkę i szybko przejść do degustacji wybranego trunku. Życie jednak nie zawsze jest aż tak proste. Podpowiadamy jak otworzyć wino bez korkociągu!

Korkociąg do wina pozwala w sposób szybki, łatwy i bezpieczny otworzyć butelkę i szybko przejść do degustacji wybranego trunku. Życie jednak nie zawsze jest aż tak proste. Zdarzają się sytuacje, w których posiadany trybuszon się psuje albo zwyczajnie nie mamy go przy sobie. Nie oznacza to jednak, że w tej sytuacji nie napijemy się wina zamkniętego klasycznym korkiem. Jak zatem otworzyć wino bez korkociągu? Na szczęście jest kilka sprytnych sposobów, aby poradzić sobie i w tej sytuacji!

Metoda 1 – Wepchnięcie korka do butelki

Metoda z jednej strony nieidealna, bowiem sprawimy iż korek będzie pływał w naszym winie. Zaletą jednak jest duża uniwersalność tej metody – wystarczy przedmiot mieszczący się w średnicy szyjki butelki, którym wytworzymy odpowiedni nacisk na korku i tym samym, wepchniemy go wewnątrz butelki. Należy jednak uważać, ponieważ jest to rozwiązanie siłowe, istnieje zatem ryzyko pęknięcia butelki!

Metoda 2 – But kluczem do sukcesu

Jak otworzyć wino butem? Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to metoda szalona, to co najważniejsze – działa. Chwytamy za but i wkładamy butelkę do jego środka, denko kładąc na obcasie. Następnie uderzamy tą „konstrukcją” o ścianę z siłą wycyrklowaną w taki sposób, by korek został wypchnięty, a butelka pozostała w jednej całości. Gdy korek będzie już odpowiednio wysunięty, wystarczy go chwycić i dokończyć dzieła tradycyjnie. Plusy i minusy są podobne jak w pierwszej metodzie – niemal zawsze pod ręką mamy but, natomiast istnieje ryzyko uszkodzenia butelki zwłaszcza w przypadku słabszego szkła.

Metoda 3 – Kombinerki

Czym można otworzyć wino mając pod ręką skrzynkę z narzędziami? Mamy tak naprawdę do dyspozycji potężne narzędzie - kombinerki! Potrzebujemy długą śrubę, którą wkręcamy ostrożnie w korek, zostawiając około centymetra niewkręconego materiału. Delikatność jest tutaj wskazaną cechą, bowiem nie chcemy, aby korek rozpadł się na mniejsze części. Następne chwytamy za śrubę kombinerkami i wyciągamy korek w górę.

Metoda 4 – Młotek

Sposób podobny do poprzedniego, z tym że zamiast śrub i kombinerek, użyjemy gwoździ i młotka. Dwa lub trzy gwoździe wbijamy bardzo ostrożnie w korek, a następne używamy jego drugiej strony służącej do wyciągania gwoździ wyciągając je razem z korkiem.

Metoda 5 – Nożyczki

Jak zrobić korkociąg z nożyczek? Jeżeli dysponujemy przyrządami biurowymi pod ręką, możemy sięgnąć po nożyczki. Jedno ostrze wbijamy ostrożnie w korek i powoli zaczynamy obracać narzędziem. Gdy korek „złapie trochę luzu”, przestanie się opierać przed łatwiejszym wyciągnięciem. Tak jak w przypadku dwóch poprzednich metod, należy uważać na kondycję korka, aby ten się nie rozpadł w trakcie całej operacji.

Metoda alternatywna – wino z zakrętką

Zamiast zastanawiać się jak wyciągnąć korek z butelki bez korkociągu, możemy… sięgnąć po wino zamykane na zakrętkę! Łatwość posłużenia się taką butelką jest bezkonkurencyjna, a ryzyko uszkodzenia korka bądź butelki – żadne. Choć oczywiście nie zawsze mamy możliwość przewidzenia nieprzewidzianego, warto mieć taką opcję na uwadze, gdy tylko się da.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.