Hiszpania: Pares Balta, rodzina Cusiné

Hiszpania: Pares Balta, rodzina Cusiné

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Parés Baltà jest rodzinną winiarnią położoną w hiszpańskim regionie Pendes, której tradycje sięgają 1790 roku. Wówczas na terenach otaczających aktualną winiarnię posadzono pierwsze winne grona i założono rodzinną posiadłość. 

Członkowi rodziny Cusine są więc winiarzami z wieloletnią tradycją, „odświeżoną” o nowatorskie i innowacyjne pomysły. Aktualnie w winnicy Pares Balta pracują trzy pokolenia.

Winiarnia Parys Balta

Wina oraz cavy (odpowiednik francuskiego szampana), produkowane w winiarni Pares Balta powstają z najwyższych jakościowo gron winnych uprawianych w pięciu winnicach otaczających Pares Baltę. Obszary upraw winorośli usytuowane są w górach Pendes. Położenie winnic na różnych wysokościach od 170 do 750 m. n.p.m. i idące za tym zróżnicowanie składników gleb oraz bliskość Morza Śródziemnego tworzą doskonały mikroklimat, który nadaje niepowtarzalny charakter winom Pares Balta. Już od końca XVIII wieku w winiarni stosowano ekologiczne metody uprawy winorośli oraz produkcji win. W 2004 roku firma otrzymała oficjalny certyfikat ekologiczno/organiczny.

Trzy pokolejnia

Obecnie w winnicach Pares Balta pracują trzy pokolenia. Dziadek Joan Cusiné Hill (urodzony w 1917 roku) wciąż aktywnie wspiera rodzinę i nadzoruje uprawę winorośli. W latach 80 XX wieku firmą zaczął zarządzać jego syn Joan Cusine Cusine. Wypuścił na rynek m.in. białe wino Blanc de Pacs, które jest produkowane do dnia dzisiejszego i znajduje się w karcie Winezja.pl. Pod koniec lat 80 rozpoczął produkcję win czerwonych. Od tamtej pory z pasją i entuzjazmem oddaje się pracy nad ciągłym ulepszaniem jakości tworzonych win. W 2000 r. Seniorzy rodu oddali stery firmy w ręce wnuków: Joan’a i Josep’a, którzy wprowadzili firmę w erę nowoczesnej, wysokojakościowej produkcji. Wdrażają innowacyjne metody i świeże pomysły, stale pamiętając o dorobku rodzinnych winiarskich tradycji. Mają na "pokładzie" najlepszy zespół i doradców w postaci ich pieknych żon! Obie Panie: Maria Elena Jimenez and Marta Casas są zdolnymi enologami. Do ich zadań należy m.in.: współpraca z hodowcami winogron w winnicy i podejmowanie decyzji dotyczących szczegółów uprawy, prowadzenie badań wina oraz uczestnictwo w badaniach nad nowymi technologiami, dokonanie wyboru sprzętu i technologii dostosowanego do potrzeb winiarni, doradztwo winiarzom w sprawach związanych z winifikacją, dojrzewaniem, przechowywaniem i butelkowaniem win oraz część najprzyjemniejsza, czyli degustacja wina we wszystkich stadiach produkcji.

Szeroka oferta win

Obecnie Parés Balta posiada szeroką ofertę win i cav, które cieszą się uznaniem zarówno w Hiszpanii jaki i w innych krajach. Celem rodzinnej firmy jest dbanie o wysoką jakość oraz tworzenie jednych z najlepszych i najbardziej interesujących win na świecie.

Źródło: www.paresbalta.com.


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.