Francja: Frederic Emilie Hugel

Francja: Frederic Emilie Hugel

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Poznając twórców znanych na całym świecie win Hugel, odkrywa się niezwykle ciekawą historię rodziny Hugel, która sięga aż do XV wieku. Poznaj historię rodziny Hugel, wpływ Alzacji na rozwój winiarstwa oraz charakterystykę win Hugel. Zapraszamy do lektury.

Na obecny kształt i charakter win Hugel wpłynęły wielowiekowe, rodzinne tradycje pionierów wśród win alzackich, przechodzące z pokolenia na pokolenie, przeplatane burzliwą francuską historią.

Historia

Pierwsze ślady rodziny Hugel w Alzacji (regionie  winiarskim położonym przy granicy niemiecko francuskiej, który swój charakter zawdzięcza obydwu kulturom) odnotowano już w XV w. Około dwóch wieków później  Hans Ulrich Hugel osiedlił się w francuskiej miejscowości Riquewihr, która została zdewastowana w czasie okrutnej wojny trzydziestoletniej. W 1639 roku otrzymał pełne obywatelstwo miasta i został zarządcą potężnego towarzystwa zrzeszającego hodowców winorośli. W 1672 roku  syn Hansa Ulricha zbudował piękny dom przy ulicy Rue des Cordiers, którego drzwi zdobił wyrzeźbiony herb rodzinny.  Herb został pierwotnym logo firmy Hugel i jest nim do dnia dzisiejszego.

Przez XVIII i XIX wiek rodzina Hugel’ów cieszyła się godną pozazdroszczenia reputacją utalentowanych hodowców winorośli, którzy w swych znakomitych winnicach stosują wyjątkową i skrupulatna metodę uprawy winnych krzewów. W 1902 roku Frederic Emilie Hugel opuścił dotychczasowy dom i zbudował nową posiadłość w centrum miasta Riquewihr, która jest sercem rodzinnego biznesu po dziś dzień.

Alzacja

Wina uprawiane są w Alzacji od ponad 2000 lat, przynosiły ogromne korzyści miastu, głównie w wiekach średnich. Bliskości rzeki Ren, jednego z najważniejszych szlaków komunikacyjnych umożliwiała eksport win do Holandi, Belgi, Skandynawi i do Anglii, gdzie były szczególnie cenione. Do początku XVIII w  Alzacja była największym i najbardziej renomowanym regionem winiarskim na terenie ówczesnego Imperium Rzymskiego. Niestety burzliwa historia odcisnęła na nim swój ślad a to za sprawą m.in. wspomnianej wojny trzydziestoletniej, francuskiej rewolucji, wojen napoleońskich czy francusko-pruskich. Dodatkowo do utraty znaczenia tego regionu, tak jak i większości upraw w Europie przyczyniła się plaga filoksery na początku XX wieku, która stanowiła jeden z najdramatyczniejszych okresów w dziejach europejskiego winiarstwa.

Hugel

Po 1918 r. garstka odważnych, zdeterminowanych i pozytywnie patrzących w przyszłość winiarzy na czele z Federic’iem Emilie Hugel postanowiła wskrzesić tradycję uprawy winnego krzewu i ratować swoje winnice i wina. Ten wybitny pionier wśród alzackich winiarzy poświecił całe swoje życie na promocje wysokiej jakości win, tworzonych ze szlachetnych odmian winorośli. Syn Freceric’a, Jean kontynuował „misję” ojca. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy sprawił, że wina z Alzacji zajmują zasłużone miejsce wśród najznakomitszych światowych win. 3 synów Jeana: Georges, Jean i Andre, tak jak i kolejne pokolenia trzymało się obranej ścieżki i wdrażali główne zasady i wartości swoich przodków. Obecni właściciele Jean-Philippe, Marc i Etienne postawili sobie wysoką poprzeczkę: uczynić wino Alsce najlepszym białym winem XXI wieku. 

Wina Hugel

Wina Hugel swój sukces zawdzięczają przechodzącym z pokolenia na pokolenie tradycjom winiarskim, łączonym z nowoczesnymi metodami produkcji. Niemal wszystkie piwnice „Hugel’ów” znajdują się w dobrze zachowanych zabytkowych XVI wiecznych kamienicach. W piwnicach znajdują się dębowe beczki, liczące ponad 100 lat, wspomnieć warto o STE CATERINE pochodzącej z 1715 roku. Tak silne rodzinne tradycje nie wykluczają stosowania innowacji tj. kontrola temperatury podczas fermentacji, czy zmechanizowany proces butelkowania.  Poszczególni członkowie rodziny nadzorują wina na każdym etapie ich produkcji. Zanim wina trafią do butelki minimum 2 lata leżakują w dębowych beczkach, są etykietowane tuż przed wysyłką po ostatecznej kontroli jakości.  Wina Hugel’a można nabyć w większości francuskich restauracji, a prawie 80% win eksportuje się do ponad 100 krajów na całym świecie. Rodzina Hugel jest członkiem honorowego stowarzyszenia „Premium Familiae Vini” zrzeszającego 12 rodzinnych firm produkujących wina z najważniejszych regionów świata.

Źródło: http://www.hugel.com    


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.