Friuli-Venezia Giulia
Wiedza o winie
19.01.2013

Friuli-Venezia Giulia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

8/10

Wenecja Julijska, położona pomiędzy Veneto a granicą ze Słowenią, szturmem wdarła się na salony i w dzisiejszych czasach jest uważana, obok Alto Adige, za region Włoch oferujący najlepsze i najciekawsze wina białe.

Najczęściej są to wina odmianowe, oparte na lokalnych szczepach Fruliano i Ribolla Galla, lecz także na dużej grupie odmian międzynarodowych. Największy splendor przypada friulijskiemu Sauvignon Blanc, który jest uważany za szablon włoskiego wina tego szczepu, ale także jest wymieniany zaraz po winach Loary wśród najlepszych na świecie. Lokalne wydania Pinot Grigio, Pinot Bianco, Chardonnay i Traminera śmiało konkurują na arenie międzynarodowej. Czerwone wina regionu to przede wszystkim antyczne Refosco, które w obecnych czasach przechodzi drugą młodość, zmieniając twarz z rustykalnego i kanciastego wina pitego po schłodzeniu, w pełne lawendowych i fiołkowych aromatów wino o gładkich taninach i soczystej owocowości. Nie wypada nie wspomnieć o lokalnych winach ze szczepów „bordoskich”, które jak mało gdzie oddają charakter odmian, ale i siedlisk, wśród których najlepszymi są Isonzo, Collie, COF, Grave i Carso.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?