USA

0/10

Stany Zjednoczone kojarzą się winiarsko głównie z Kalifornią. Nie bez przyczyny zresztą -znakomita większość produkcji wina kraju pochodzi właśnie z tego stanu. Jednak niemal w każdym stanie znajdziemy winnice.

Główny podział winiarstwa polega na odrębności każdego stanu, lecz najważniejsze są American Viticulture Area - AVA, których znajdziemy grubo ponad sto. Niektóre z nich pokrywają znaczne połacie, a niektóre są maleńkie i bardzo określone, dotyczące konkretnego rodzaju wina, co sprawia, że czasami kilka AVA pokrywa wspólny teren. Stany niewątpliwe kojarzą się głównie z odmianami francuskimi, jednak w ostatnich latach odmiany pochodzące z Burgundii i Bordeaux są stopniowo równoważone przez odmiany rodańskie i włoskie, bardzo popularne w ostatnich latach szczególnie w stanie Kalifornia. Pojedynczą gwiazdą wśród szczepów jest Zinfandel, zwany tu Zin-em, którego wina są niezmiernie popularne wśród klientów na całym świecie. Najważniejszą nową propozycją winiarstwa USA są jednak wina ze stanów: Oregon oraz Washington. Pinot Noir z Oregonu jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, w szczególnie często porównywalny z winami burgundzkimi. Nie pozostało to bez echa i zarówno lokalni winiarze, jak i ci z francuskiej ojczyzny poczynili tu inwestycje, z którymi odnoszą niebagatelne sukcesy na arenie międzynarodowej. Za to Washington okazał się świetnym siedliskiem dla Merlot i Syrah, potrafiącym jak niewiele innych na świecie zachować charakter pierwowzoru i ekspresję owocu. Tak, czy inaczej, Stany Zjednoczone oferują z każdym rokiem wina reprezentujące nowe style i regiony, i na pewno warto się im przyglądać z wielką uwagą.

Lista regionów:
California, Oregon, Washington


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?