Aconcagua
Wiedza o winie
14.01.2013

Aconcagua

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Ta niewielka dolina rozciągnięta u podnóża najwyższego szczytu obu Ameryk, dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu daje winiarzom możliwość otrzymywania wyjątkowych gron do produkcji win czerwonych, z których słynie przede wszystkim.

Wspaniałej jakości Cabernet, Carmenere, Merlot i Syrah, charakteryzujące się solidną strukturą tanin i wręcz europejską kwasowością okraszoną bogactwem smaku charakterystycznym dla win chilijskich Nie można też nie wspomnieć o Chardonnay, które właśnie w Aconcagua znalazło sobie idealne miejsce do rodzenia win klasowych.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?