Douro Valley
Wiedza o winie
20.01.2013

Douro Valley

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Najbardziej rozsławiony i klasowy region Portugalii. To właśnie tu, u ujścia rzeki Douro do Atlantyku powstaje największy skarb tego kraju – Porto. Lecz Douro to nie tylko wyśmienite wzmacniane wina słodkie, potrafiące przetrwać dekady, jeśli nie stulecia.

Lokalni producenci, rozsiani wzdłuż biegu rzeki, aż po granicę z Hiszpanią, są zdolni zaoferować wina konkurujące z najlepszymi na świecie. Tęgie, mocarne, balsamiczne, a jednocześnie uwodzicielsko rześkie i gładkie jak jedwab. Lata pewnego zbytu win do Zjednoczonego Królestwa, pozwalały winiarzom na inwestycje, podróżowanie i naukę w najlepszych regionach świata. Dzięki temu właśnie, oraz lokalnym szlachetnym odmianom Touriga Nacional, Tinta Barocca i Alicante Bouschet, ich wina są jednymi z najbardziej pożądanych przez konsumentów wina.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?