Czy prosecco to wino?
Wiedza o winie
19.07.2022

Czy prosecco to wino?

Autor posta Karolina Janiec
Karolina Janiec

9.75/10

Prosecco - lekkie, orzeźwiające z nutą owoców i białych kwiatów. Idealne o każdej porze dnia i roku, pije się je miło i przyjemnie, na każdą okazje, zarówno te wyjątkowe wymagające toastu jak i dla relaksu ze znajomymi. Pokochaliśmy Prosecco bez dwóch zdań!

Czym jest Prosecco i jak powstaje

Prosecco jest białym winem musującym dostępnym również w wersji lekko musującej. Jeżeli lubimy mocniejsze musowanie w kieliszku wybierajmy wersje Spumante, natomiast łagodniejsze bąbelki znajdziemy w wersji Frizzante. W zależności od poziomu cukru znajdziemy Prosecco mocno wytrawne, jak i delikatnie słodkie - półwytrawne.

Wino Prosecco powstaje metodą o wiele tańszą i wydajniejszą niż francuskie Szampany. Wtórna fermentacja nie zachodzi w pojedynczych butelkach, a w dużych zamkniętych zbiornikach. Stąd wywodzi się nazwa metody powstawania Prosecco, „metoda zbiornikowa” lub bardziej elegancko nazywając „metoda Charmata” lub „metoda Martinottiego”.

Prosecco wytwarzane jest we Włoszech, głównie w regionie Veneto i Friuli Venezia ze szczepu winogron Glera. Może zawierać inne ściśle określone odmiany, ale nie więcej niż 15 %. Do kupażu Prosecco można wykorzystać odmiany takie jak: Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Grigio, Bianchetta Trevigiana, Verdiso lub Perera.

W zależności od poziomu cukru możemy wybrać różne rodzaje Prosecco: Extra Brut (zdecydowanie wytrawne) Brut (wytrawne), Extra Dry (łagodnie wytrawne z subtelną słodyczą w tle), Dry (lekko słodkie, półwytrawne).
Procenty w Prosecco mieszczą się w przedziale od 10 do 12,5%.

Prosecco – do czego podawać

Z powodzeniem możemy degustować Prosecco bez posiłków jako aperitif, dobrze schłodzone najlepiej w temperaturze 6-8 st. C. smakuje wyśmienicie. Natomiast sprawdzi się idealnie w towarzystwie owoców morza, shusi, dań kuchni azjatyckiej. Pasuje do dań z białym mięsem, makaronem, serami, sałatek na bazie owoców czy do deserów.

Prosecco to również idealna baza do drinków. Szczególnie znane jest połączenie z Aperolem i wody mineralnej.
Wytrawne Prosecco należy również do najmniej kalorycznych alkoholi, w 100 ml znajduje się bowiem zaledwie 70 kcal.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.