Cztery pory roku w winnicy

Cztery pory roku w winnicy

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Z punktu widzenia laika wydawać się może, że czas intensywnej pracy winiarza to przede wszystkim czas zbiorów gron i fermentowania moszczu z nich uzyskanego. Czy rzeczywiście tak jest?

W rzeczywistości czas ten, choć rzeczywiście bardzo pracowity, stanowi dla niego swoistą nagrodę za trud i wysiłek włożony w ciągu całego roku przy pracach mniej spektakularnych, lecz nie mniej pracochłonnych a często trudnych i uciążliwych.

Zima

To przede wszystkim czas pracy w winiarni. Konieczność pielęgnacji i kontrolowania dojrzewania win uzyskanych po ostatnich, ale często też poprzednich zbiorach. Fermentacja jabłkowo-mlekowa, obciągi, klarowanie, filtrowanie i wiele innych zadań czeka na wykonanie. A przecież w winnicach krzewy już czekają by się nimi zająć i wykonać cięcia, jakże niezbędne dla klasy przyszłych win. Do tego w chłodnych regionach trzeba stale zwracać uwagę na temperatury panujące na zewnątrz, by chronić krzewy przed wymarznięciem.

Wiosna

Budzące się ze snu rośliny i odsłonięta po zimie gleba domagają się kolejnych do wykonania prac: spulchniania podłoża, chronienia kwitnących krzewów przed wiosennymi przymrozkami zraszając winnice, rozstawiając grzejniki i wentylatory. Wiosna to także czas oprysków i walki z chorobami i pasożytami, które właśnie o tej porze roku zaczynają pukać do drzwi, zwłaszcza wtedy, gdy pogoda w danym roku nie rozpieszcza nadmierną ilością słońca, a nie skąpi opadów deszczu.

Lato

To czas, gdy pracujący w winnicy ludzie muszą wykonać kilka prac, by móc potem nadzorować dojrzewanie wiszących na krzewach kiści. Podstawową sprawą jest kontynuowanie oprysków i walka ze szkodnikami. Nie mniej ważne są czynności pomagające gronom dojrzeć i skoncentrować w sobie całe dobro, które potem winiarz zamieni na smak i kształt wina. Konieczne jest usuwanie nadmiernej ilości liści, tak by nie odbierały gronom wody i składników odżywczych, a przede wszystkim nie zasłaniały promieni słonecznych, niezbędnych dojrzewającym gronom. Zdarza się też, że w dobrych rocznikach krzewy wyprodukują zbyt dużą ilość kiści. Wtedy konieczne dla zachowania jakości owoców jest wykonanie tzw. „zielonych zbiorów”, polegających na usunięciu części kiści z krzewu, by pozwolić tym pozostawionym uzyskać najlepsze parametry.

Jesień

To najważniejszy i najbardziej pracowity czas dla winiarza. Nadchodzi czas zbiorów, fermentacji i zabezpieczania winorośli przed zimą. Niezależnie od odmiany winorośli i gatunku wina, jakie producent chce stworzyć, konieczne jest w okresie zakładanych zbiorów obserwowanie prognoz pogody, by móc reagować na zbliżające się warunki atmosferyczne i rozpocząć winobranie podczas słonecznej lub generalnie suchej aury. By dobrze ocenić stan winogron i stopień koncentracji w nich cukrów i kwasów, konieczne są częste wizyty i dokonywanie pomiarów ich stężeń za pomocą specjalistycznego sprzętu. Gdy wszystkie czynniki będą sprzyjać rozpoczęciu winobrania, wszystkie możliwe do wykorzystania ręce zatrudnione są w winnicach. Należy przecież zebrać owoce dopóki pogoda temu sprzyja i szybko przetransportować je do winiarni, gdzie zajmą się nimi osoby odpowiedzialne za stworzenie z nich końcowego dzieła, czyli wina.


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.