Co to znaczy Prosecco?
Wiedza o winie
18.07.2022

Co to znaczy Prosecco?

Anna Sztobryn
Anna Sztobryn

9/10

Prosecco oznacza apelację z jakiej pochodzi wino. Znajduje się ona na wzgórzach Wenecji Euganejskiej oraz Friuli-Wenecji Julijskiej. Najwięcej butelek prosecco pochodzi z Veneto, natomiast poza ogólną apelacją Prosecco istnieje podział na jeszcze dwie podapelacje: prosecco DOCG - Asolo i Conegliano Valdobbiadene oraz Prosecco DOC Treviso i Trieste.

Nazwa Prosecco od 2009 roku jest chronioną nazwą pochodzenia geograficznego i jest zarezerwowana tylko dla win wyprodukowanych w tych dwóch regionach: Wenecji Euganejskiej i Wenecji Julijskiej. Wino Prosecco powstaje ze szczepu winogron Glera. Dawniej szczep ten był nazywany po prostu Prosecco. Są różne rodzaje prosecco - wino musujące prosecco, określane jako spumante (ciśnienie minimum 3 barów) oraz frizzante (ciśnienie pomiędzy 1 a 2,5 bara). Wino prosecco frizzante opisywane są zwykle jako perliste, delikatne wino musujące. Co ciekawe, choć wielu z nas wino prosecco kojarzy się z winem musującym, można spotkać również wino prosecco spokojne. Na etykietach butelek spokojnych prosecco znajdziemy dopisek „tranquillo”.

Szukając najmniej kalorycznych alkoholi spośród prosecco warto sięgnąć po butelkę prosecco w wersji wytrawnej z dopiskiem „brut”, ma ona najmniejszą zawartość cukru resztkowego. Po niej mamy rodzaj prosecco jakim jest „extra dry” (12-17 gram cukru resztkowego na litr), następnie „dry” w której znajduje się od 17 do 32 gram cukru resztkowego na litr kończąc na demi-sec z zawartością cukru od 32 do 50 gram na litr. Wytrawne prosecco „brut” charakteryzuje się odświeżającym, sprężystym, wyraźnie kwasowym smakiem. Delikatne wino musujące prosecco „extra dry”, „dry” oraz demi-sec jest przyjemne, lekkie, jego kwasowość zrównoważona jest subtelną słodyczą.