Cena whisky bez tajemnic
Porady
13.04.2022

Cena whisky bez tajemnic

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Paleta cen whisky potrafi być niezwykle szeroka, oferując destylaty codzienne i te na wyjątkowe okazje. Od czego jednak dokładnie zależy cena whisky i jak dobrać idealną butelkę dla siebie? Sprawdźmy!

Jedną z nieocenionych zalet świata whisky jest różnorodność wyboru – pochodzenie, smak, styl, rodzaje używanych beczek, czas dojrzewania i niuanse w procesie destylacji wpływają na ostateczne efekt w butelce i doznania podczas degustacji. Wszystkie te elementy determinują jakość, a co za tym zazwyczaj idzie również cenę.

Whisky na co dzień

Najczęstszym wyborem na co dzień są whisky blended. Będące mieszanką trunków z kilku destylarni reprezentują sobą podstawowe, ale często przy tym bardzo satysfakcjonujące smaki. Ze względu na niższą cenę, zaczynającą się już nawet w segmencie 50-100 zł, whisky blended stosuje się w koktajlach lub pije na lodzie.

Rosnąca jakość – rosnąca cena

Poważniej zarówno cenowo, jak i smakowo robi się w przypadku whisky typu Single Malt. To mieszanka słodowej whisky, ale powstająca w jednej destylarni. Swoją wartość podnosi także przez fakt, że znacznie częściej niż w przypadku destylatów blended dłużej dojrzewa w beczkach, o czym informowani jesteśmy na etykiecie ze słynnym dopiskiem „YO”. Sam proces leżakowania wpływa na cenę poprzez koszt beczek i utrzymywania powierzchni, na której przez tyle lat destylat może dojrzewać czekając na butelkowanie naturalnie nie jest tanim aspektem.

Bardzo często whisky finiszuje się w beczkach, zwłaszcza popularnym zjawiskiem są beczki po słodkim winie – porto, sherry czy sauternes. Zależnie od stopnia zużycia beczek oraz prestiżu winnicy, z której są sprowadzane cena finalna destylatu odczuwa wpływ dobranego sposobu dojrzewania.

A gdy o dojrzewaniu mowa, warto wspomnieć o jednym istotnym aspekcie długiego leżakowania, które nie zawsze przychodzi w pierwszej kolejności na myśl. „Whisky dla aniołów” (z ang. angel’s share) to określenie zjawiska parowania alkoholu z beczki. W ciągu roku około 1-2% alkoholu ulega ewaporacji, co w przeliczeniu na destylat dojrzewający 15 lat, daje 15% utraconej objętości w tym procesie.

Na końcu warto także zwrócić uwagę na objętość produkcji i ilość butelek whisky, którą producent oddaje w ręce rynku. Limitowane serie jak również „butikowe” destylarnie butelkują mniejsze ilości whisky, a co za tym idzie, cena ponownie jest adekwatnie wyższa niż w przypadku dużych, masowych produkcji.

Doskonałym przykładem wpływu dostępności whisky na cenę są popularne od pewnego czasu destylaty z Japonii. Gdy po roku 2003 świat zachwycił się japońską whisky szybko okazało się, że destylarnie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. W wyniku zbyt wysokiego popytu wielu producentów przestało etykietować whisky z deklaracją wieku. Wszystko to oczywiście wpływa również na fakt, że destylaty z tego kraju osiągają wysokie ceny.

Cena whisky ma znaczenie – ale nie zawsze musi być wysoka

Gdy przychodzi do wyboru butelki określenie budżetu jest częścią dylematu. Po zrozumieniu wszystkich składowych ceny łatwo jednak sprecyzować własne potrzeby i dobrać odpowiednią etykietę. Niezobowiązujący wieczór ze szklanką przystępnej cenowo szkockiej na lodzie? A może medytacyjny wieczór przy kominku z wykwintnym, droższym Single Malt’em, którego walory mogą się rozwijać z każdą spędzoną z nim minutą? A może ekstrawaganckie butelki z egzotycznych jak na whisky kierunków, które doskonale sprawdzą się także w kolekcjonerskiej piwniczce, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich limitowane ilości? Na każdy moment czeka odpowiednia whisky, a ich różnorodność sprawia, że to zabawa której końca nigdy nie widać.

 


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.