Grecja

6/10

Gracja jest uważana za kolebkę europejskiego winiarstwa. Tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina liczy sobie około czterech tysięcy lat. Produkcja tego trunku na terenach Grecji była tak rozległa, że częstokroć przewyższała obszar dla uprawy zbóż.

Dzisiaj w Grecji produkuje się rocznie około pół miliarda litrów wina rocznie. Greckie wina można określić jako bardzo zróżnicowane głównie ze względu na różne typy regionów z których pochodzą. Górzyste tereny lądowe sprzyjają wytwarzaniu intensywnych win czerwonych oraz win słodkich. Mnogość niewielkich wysepek oznacza natomiast wyrób wina tradycyjnymi metodami głównie z właściwych dla tego regionu odmian. Wina wytwarzane są z antycznych oryginalnie greckich szczepów takich jak: Muscat i Malvasia, Assyrtiko, Aghiorghitiko czyli św. Jerzy, Avgoustiati, Mavrodaphne. Charakterystycznym winem produkowanych tylko na tych terenach jest retsina – wino z dodatkiem żywicy sosnowej pozostawiającej specyficzny aromat. Grecja słynie z wytwarzania win słodkich i półsłodkich, jednak wraz z rozwojem winiarskich technologii wiele regionów dąży do standaryzacji win na wzór europejski. To na północy Grecji w rejonie Tracji, Macedonii i Epiru położone są winnice produkujące najlepszej jakości greckie wina.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.