Austria

0/10

Winnice Austrii są częścią systemu, który znajdował się kiedyś na obszarze jednej monarchii. Tę niegdysiejszą wspólnotę odnaleźć można wciąż zarówno w samej Austrii, jak i w każdym z sąsiadujących z nią krajów.

A to w przywiązaniu do tych samych odmian winogron, a to w charakterze wyrabianych tam win, wreszcie choćby w sposobie nazewnictwa czy klasyfikacji. Ale austriackie winiarstwo to przede wszystkim dzień dzisiejszy. Wielu specjalistów, pytanych, z czym kojarzy im się austriacki przemysł winiarski, odpowiedziało by: "z jakością".Wino austriackie regularnie zdobywa nagrody na międzynarodowych wystawach i konkursach. I choć nigdy – z uwagi na skromność terenów uprawowych – Austria nie będzie przodowała w ilości wyrabianych win, to ich jakość stale będzie budzić podziw konsumentów i koneserów. Austria ciągle pozostaje ostatnim nieodkrytym producentem wielkich win w Europie. Białe wina z Austrii z odmian takich jak Riesling czy Grüner Veltliner to przykłady świetnej relacji ceny do jakości.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?