Alzacja

0/10

Położona przy granicy niemiecko francuskiej Alzacja, poprzez dzieje historii zawdzięcza swój charakter obydwu kulturom. Nie inaczej jest z winami. Poznaj region Alzacja.

Produkując najczęściej odmianowe, aromatyczne wina białe, ukazuje wiele twarzy – od krystalicznych i orzeźwiających Rieslingów, przez krągłe i mineralne Pinot Gris i Pinot Blanc, po aromatyczne i zapadające bez trudu w pamięci Muscat i Gewurztraminer. Największym skarbem tutejszego winiarstwa są słynne wina słodkie vendange tardive i sellection de grains nobles, produkowane tak jak wina wytrawne z poszczególnych odmian. Ciekawostką jest też lokalna wersja Pinot Noir, która przez swoją delikatną strukturę, owocowy smak i świetną kwasowość jest wręcz idealnym winem-towarzyszem różnorakiego pożywienia.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?