Bairrada

0/10

Arcyciekawy region położony pomiędzy Atlantykiem a Dao. Jego produkcja zdominowana jest przez dwa szczepy, dające wina charakterystyczne i niespotykane w pozostałych regionach Portugalii.

Dominującą odmiana białą jest Bical, którego wina są wyraźnie kwasowe i lekkie w budowie, co pozwala lokalnym winiarzom wytwarzać jedne z najciekawszych win musujących świata. Odmianą czerwoną, która odpowiada za charakter miejscowych win, jest Baga. Wina tego szczepu oferują ciemną, nasyconą suknię, ale przede wszystkim potężną strukturę tanin, jedną z najtwardszych spotykanych w winach. To właśnie ze względu na tą cechę, czerwone wina z Bairrada potrafią dojrzewać i zmieniać się latami.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?