Złoty Laur Winezja.pl
Aktualności
19.01.2012

Złoty Laur Winezja.pl

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Platforma e-commerce i portal społecznościowy o tematyce winiarskiej, korzystający z infrastruktury informatyczno-biznesowej całkowicie zanurzonej „w chmurze”. Pozwoliło to tej niewielkiej firmie w ciągu zaledwie roku stać się jednym z liderów rynku, na którym działa. A nie jest to jej ostatnie słowo.

Filozofia działania portalu www.Winezja.pl daleko wykracza poza tradycyjnie rozumiany sklep z winami. W ciągłej ofercie jest ponad 700 produktów, ale przewagę konkurencyjną w dużej mierze zapewnia mu kompendium wiedzy winiarskiej, którego ze świecą szukać na innych portalach winiarskich tego typu. Portal łączy w sobie nowoczesną obsługę z możliwością odbiorów. Uzytkownicyi mają dostęp do wielu funkcji ułatwiających odnalezienie i wybór dobrego wina, a udostępnione narzędzia badają ich gust enologiczny oraz indywidualne preferencje. W strategii firmy, nazywanej przez zarząd „zero przypadków”, widać doświadczenia wyniesione z bankowości i firm konsultingowych. W efekcie ten uruchomiony zaledwie w lipcu 2010 r. portal z winami nie tylko wykazuje niski współczynnik odrzuceń, ale już w drugim miesiącu działania zrealizował poziom przychodu zaplanowany na pół roku działalności. Obecnie, po 18 miesiącach działania ma osiągnąć zgodnie z planem Break Event Point, czyli zacząć przynosić zyski. To dobry prognostyk.

Wsparcie pomysłu informatyką i ubranie go w biznesowe możliwości najnowszych technologii pochodziły z toruńskiej firmy doradczo-technologicznej JADE, laureata ubiegłorocznej nagrody Deloitte Fast 50 za największy wzrost przychodów w ciągu minionych 5 lat. Natomiast kompetencje winiarskie i doświadczenie po stronie logistycznej wniósł jeden z największych w Polsce dystrybutorów wina – firma AMBRA, z którą JADE już wcześniej nawiązała współpracę, będąc jednym z dostawców rozwiązań IT. Współwłaściciele portalu zdawali sobie sprawę, że zastosowanie rozwiązania w tradycyjnym modelu on-premise (zakup na własność technologii IT, a potem jej utrzymanie) byłoby inwestycją mającą długi czas zwrotu i pociągającą za sobą ogromne nakłady finansowe. Postawienie na outsourcing pozwoliło nie tylko szybko uruchomić działalność, ale także zainwestować gro środków w rozwój biznesu.

Zintegrowana obsługa rezerwacji

Filozofia „chmury” jest odzwierciedlona w Winezja.pl nie tylko w modelu utrzymania IT, bo firma z założenia nie dysponuje własnymi magazynami, sieciami sklepów czy samochodami do rozwożenia zamówionych towarów, oparłszy się na modelu partnerstwa z najbardziej kompetentnymi w danej dziedzinie podmiotami. Całość procesów zarządzania sprzedażą oraz łańcuchem dostaw odbywa się dzięki wirtualnym rozwiązaniom, których synchronizacja stanowiła niemałe wyzwanie. Polegała ona na pełnej integracji systemów obsługujących rezerwacje zarówno po stronie Winezja.pl, jak też gwarantującej potężne portfolio produktów firmy AMBRA, wreszcie firmy Schenker, która udostępnia miejsca magazynowe w Centrum Logistycznym w Teresinie oraz firmy kurierskiej UPS. Integracją objęto następujące systemy: do zarządzania relacjami z klientami (CRM), dwa magazynowe (w tym SAFO), dystrybutorski, płatniczy oraz serwis WWW. Dzięki temu, że wymiana informacji między nimi odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, nie wymagając ingerencji człowieka, a sam system jest skalowalny i w pełni przepustowy, organizacja rezerwacji win z odbiorem możliwa jest na poziomie nie niższym niż oferują ją wielcy gracze na rynku e-commerce. I to było warunkiem zapewnienia sobie trwałej przewagi na rynku.

CRM

Wdrożony na przełomie lat 2009/10 system do zarządzania relacjami z klientami Microsoft Dynamics CRM jest drugim źródłem sukcesu portalu z winamii, będąc wykorzystywanym zarówno do gromadzenia twardych danych, jak i prowadzenia obserwacji zachowań konsumentów oraz generowania raportów. Serwis WWW, w oparciu o jaki działa portal z winami, nie poprzestaje na gromadzeniu danych ilościowych czy dotyczących dostępności produktów, na bieżąco analizując i modyfikując sposób komunikacji, przedstawienie oferty czy politykę cenowo-rabatową. Dzięki realizowaniu założeń marketingu one-to-one, portal przedstawia użytkownikowi końcowemu zindywidualizowaną zawartość, ucząc się jego preferencji oraz pozwalając użytkownikóm realizować pomoc i kontakt w sposób całkowicie do niego dopasowany.

Ujednolicona komunikacja

Bazę wiedzy portalu z winami stanowi serwis WWW, który oferuje szeroki wachlarz funkcjonalności. Wdrożenie nowej funkcjonalności to jednak skomplikowany proces, w który zaangażowany jest zarząd i dział marketingu Winezja.pl, dział prawny, programiści i dział graficzny JADE, pozostali dostawcy a czasem również eksperci portalu. Żeby zsynchronizować kalendarze kadry zarządzającej i pracowników, potrzebny był standard pozwalający na skuteczny przepływ informacji w organizacji wsparty odpowiednimi narzędziami IT. Firma postawiła na udostępnianą „w chmurze publicznej” platformę komunikacyjną, która wspiera pracę zespołową oraz umożliwia współdzielenie dokumentów i sygnalizację dostępności pracowników w oparciu o ich aktywność i kalendarze, obsługuje pocztę elektroniczną oraz pozwala na prowadzenie komunikacji błyskawicznej oraz wirtualnych konferencji, może także wymieniać informacje z innymi systemami wykorzystywanymi przez pracowników, w tym CRM. Dzięki niej pracownicy Winezja.pl mogą obserwować trendy, statusy rezerwacji oraz ewentualne sygnały o przestojach i na bieżąco wyciągać wnioski z takich informacji, a także w sposób ciągły kontaktować się z sommelierami, których praca w dużej mierze wymaga podróży po całym świecie. Analiza i natychmiastowa reakcja są kluczowe w biznesie tak silnie uzależnionym od sprawności funkcjonowania łańcucha dostaw. Ponieważ komunikacja i wymiana danych odbywa się w trybie rzeczywistym, przekłada się to na zwiększenie produktywności, redukcję kosztów związanych z obiegiem informacji, a także jasno sprecyzowane dane na temat przydziału zadań w organizacji oraz wygodę ich realizacji, a tym samym na usprawnienie procesów decyzyjnych. Obecnie firma opiera się na tak innowacyjnych rozwiązaniach, że mogłaby już zaprzestać inwestycji w nowe technologie i skoncentrować się jedynie na marketingu. Tak się jednak nie dzieje, gdyż chce być nie tylko krok, ale i dwa przed konkurencją. W związku z tym wciąż pracuje nad nowinkami technologicznymi i planuje kolejne usprawnienia, które użytkownikom jeszcze bardziej ułatwią i uatrakcyjnią wirtualne poruszanie się po świecie win.

opr. wog


Powiązane artykuły