Słowacja
Wiedza o winie
21.01.2012

Słowacja

Zespół Winezja
Zespół Winezja

6/10

Słowacja produkuje wina ze znaczna przewagą win białych w różnych stylach: od lekkich i żywych przez mocniej zbudowane z Chardonnay, aż do niewielkiej ilości niekiedy ciekawych win słodkich, a nawet musujących. 

Czerwone wina nieodmiennie są lekkie, owocowe, o wysokiej kwasowości. Wielowiekowe tradycje uprawy winnej latorośli i produkcji wina związane są głównie z południowymi regionami Słowacji. Najbardziej znanym jest region Małych Karpat, położony na północ i południowy- wschód od Bratysławy, ale odległy od stolicy o rzut beretem. Do regionu należy 120 gmin winiarskich. Winnice położone są przeważnie na wysokościach 145-260 m n.p.m. Kontynentalny klimat Słowacji - gorące lata i mroźne zimy - czyni ją idealnym miejscem do produkcji orzeźwiających win białych i aromatycznych win czerwonych. Tradycje uprawy winorośli na Słowacji sięgają jeszcze czasów celtyckich, a potem rzymskich legionów, zakładających winnice wzdłuż Dunaju, oraz przybyłych w średniowieczu kolonizatorów niemieckich, którzy bardzo rozwinęli uprawę winorośli w tym regionie.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?