Włochy: Prunotto

Włochy: Prunotto

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

W 1904 roku powstała winiarnia "Ai Vini delle Langhe" wśród jej współzałożycieli znajdował się Alfred Prunotto oraz osobistości, które odegrały dużą rolę w rozwoju winiarstwa w Alba, Langa oraz sąsiednich regionach. 

Pierwsze obfite zbiory miały miejsce w 1905 roku. Niestety kolejne lata cechowała niestabilna sytuacja gospodarcza, poprzedzająca wybuch I wojny światowej.

Rocznik 1922

Rok 1922 okazał się niezwykle trudny dla winiarni. Pomimo korzystnych warunków klimatycznych wpływających na obfitość plonów, współpracujący dostawcy nie dostarczyli winogron do produkcji win. Rocznik osiągną niski poziom produkcji, w związku z czym winiarnia zaczęła borykać się z problemami finansowymi, które ostatecznie doprowadziły do jej likwidacji.
Podczas kryzysu Alfredo Prunotto poznał i wkrótce poślubił Luigina. Wspólnie z żoną postanowili wykupić winiarnię „Ai Vini delle Langhe”, której nadali swoje imię. Dzięki zaangażowaniu i pasji nowożeńców winiarnia odbudowała swoją pozycję i stała się znana z produkcji wysokiej jakości win, które eksportowano na cały świat. Początkowo wina Prunotto trafiły do Południowej i Północnej Ameryki. Prunotto jest jedną z niewielu firm, które wierzyły w potencjał i perspektywy gospodarcze nowego świata.

Beppe Colla

W 1956 roku Alfredo Prunotto przeszedł na emeryturę. Zarządzanie firmą przekazał przyjacielowi i ekspertowi ds. wina, o imieniu Beppe Colla, którego wspierał brat Tino Colla oraz Carlo Filiberti. W 1961 roku winiarnia Prunotto nabyła areały, znakomite dla uprawy wysokiej jakości winogron, przeznaczanych do odrębnej winifikacji pojedynczych cru, takich jak Barolo Bussia i Barbera d'Alba Pian Romualdo.

Nowa winiarnia

W 1972 roku architekt Ugo della Piana zaprojektował nową winiarnię, która została zbudowana blisko Alba. Obecnie mieści się tu siedziba firmy Prunotto.

Współpraca z Prunotto

W 1989 roku jedna z najznakomitszych winiarskich familii we Włoszech Marchesi Antinori rozpoczęła współpracę z firmą Prunotto. Początkowo współpraca obejmowała głównie procesy dystrybucji. W 1994 roku bracia Colla przeszli na emeryturę, wówczas Marchesi Antinori zaangażowali się również w procesy produkcyjne. Winiarnia utrzymywała najwyższą jakość na każdym etapie tworzenia win, co założyciel Alfredo Prunotto zawsze stawiał na pierwszym miejscu.

Metoda produkcji

Realizując ten cel, rodzina Antinori oraz bracia Colla wdrożyli znaną metodę produkcji, polegającą na tworzeniu win wyłącznie z winogron pochodzących z winnic, które znajdują się w posiadaniu firmy. Umożliwia to utrzymanie najwyższej jakości od samego początku powstawania wina. Projekt wdrożono w 1990 roku. Zarządzała nim Albiera Antinori, najstarsza córka Marchese Piero Antinori's. Albiera nadała charakter winiarni Prunotto zwracając szczególną uwagę na zakup winnic o dużym potencjale. Do Prunotto obecnie należą: winnica Costamiole w Agliano, przeznaczona do produkcji Barbera d'Asti; winnica Bussia cru, jedna z najbardziej znanych stref Barolo, winnica Calliano, gdzie prowadzi się badania nad odmianami tj. Albarossa i Syrah, winnica Bric Turot położona w regionie Barbaresco oraz winnica Treiso gdzie produkuje się znane Muskaty.

Źródło: http://www.prunotto.it


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.