Włochy: Carlo Pellegrino & C. S.p.A

Włochy: Carlo Pellegrino & C. S.p.A

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Wino Marsala swoją sławę zawdzięcza m.in. brytyjskim kupcom, trudniącym się handlem Sherry w porcie Madera. W 1773 roku przycumowali w Marsali, gdzie po raz pierwszy spróbowali tego cudownego „nektaru”. 

Włoscy winiarze posługując się technikami zbliżonymi do produkcji win słodkich, stworzyli nowy trunek - naturalnie słodkie, wzmocnione wino, które wkrótce zawojowało światowy rynek. Był to początek globalnej przygody win Marsala, których wiodącym producentem jest Carlo Pellegrino & C. S.p.

Carlo Pellegrino - historia

W 1880 roku Paolo Pellegrino z zawodu notariusz, który posiadał ogromną pasję do uprawy winorośli, założył własną firmę Cantine Pellegrino. Rodzinna firma doskonale prosperowała i wkrótce zajęła czołowe miejsce wśród winiarni w Marsali oraz producentów win Marsala, którą utrzymuje do dnia dzisiejszego.

Historię rodziny i firmy tworzyli potomkowie Paolo Pellegrino. Tradycje i bogate doświadczenie uprawy winorośli i produkcji win przechodziły na następne pokolenia, które kolejno zarządzały firmą. Kierując się winiarską tradycją, znaną na Sycylii od wieków Pellegrino zawsze na pierwszym miejscu stawiał ziemię: rodzinne posiadłości winiarskie są wierne tej zasadzie.

Winnice Pellegrino

Winnice Pellegrino: Gazzerotta, Kelbi, Rinazzo, Triglia, Scaletta zajmują obszar ponad 300 ha. Położone są na najdorodniejszych terenach zachodniej Sycylii, które cechują doskonały mikroklimat, urodzajne gleby oraz różnorodność uprawianych szczepów winnych.

Winiarnie Pellegrino

Obecnie Pellegrino posiada 3 winiarnie. Zabytkową winiarnę w Marsali, winiarnię Duca di Castelmonte w Cardilla i trzecią na wyspie Pantelleria. W winiarniach Pellegrino przeprowadzono liczne inwestycje, umożliwiające produkowanie win z mieszanek szczepów międzynarodowych i rodzimych.

Zabytkowa winiarnia w Marsali

Zabytkowa winiarnia znajduje się w samym centrum Marsali, zajmuje powierzchnię 300 000 metrów kwadratowych, jej zdolność produkcyjna wynosi 200 000 hl., z których 40 000 hl. wina leżakuje w dębowych beczkach. W 2007 roku zainstalowano w niej nowoczesną linię do butelkowania wina. Wydajność linii wynosi 11 000 butelek na godzinę. Poczęte inwestycje zmodernizowały winiarnię i dostosowały ją do najnowocześniejszych standardów produkcyjnych. Pomimo tych zmian, winiarnia zachowała swój dawny urok i klimat XIX w.

Duca di Castelmonte

Winiarnia Duca di Castelmonte jest relatywnie nowym zakładem produkcyjnym. Została zbudowana w sercu regionu Marsala, w Cardilli, gdzie od stuleci uprawiane są najszlachetniejsze sycylijskie odmiany winorośli. Winiarnia o zdolnościach produkcyjnych 10 000 hl. wina jest wyposażona w najnowocześniejszą technologię produkcji win. Łącząc tradycję z innowacją, winiarze Pellegrino tworzą znakomite stołowe wina. Do ich produkcji używają lokalnych sycylijskich szczepów tj. Nero d’Avola, Grillo, Inzolia, Catarratto i Zibibbo.

Pantelleria

Najnowszą winiarnią jest winiarnia w Pantelleria. Powstała w późnych latach 90-tych, to właśnie z niej pochodzi słynne Moscaty i wina Passiti D.O.C.

Aktualnie Prezesem firmy Carlo Pellegrino & C. S.p.A jest Pietro Alagna, a Dyrektorem Zarządzającym Benedetto Renda.

Źródło: http://www.carlopellegrino.it


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.