Wina musujące, a szampan - różnice
Wiedza o winie
20.07.2021

Wina musujące, a szampan - różnice

Autor posta Kamil Giszka
Kamil Giszka

9/10

Butelka bąbelków potrafi być nieoceniona. Towarzyszy nam zarówno podczas celebracji wyjątkowych chwil, przy niezobowiązującym orzeźwieniu, jak również w formie pobudzania kubków smakowych przed posiłkiem. Jak powstaje wino musujące, czym wyróżniają się szampany, a także na jakie alternatywy warto zwrócić uwagę?

Wina musujące potrafią zaskakiwać swoją różnorodnością na podniebieniu, odkrywając dostojną elegancję lub radosną ekspresję. Skąd jednak bierze się taki wachlarz smaków? Jak powstaje wino musujące, czym wyróżniają się szampany, a także na jakie alternatywy warto zwrócić uwagę? O tym wszystkim rozprawiamy poniżej.

Czym jest wino musujące?

W pierwszej kolejności zajrzyjmy do butelki wina musującego, by określić jego uniwersalną, najważniejszą cechę. Bąbelki, bo o nich mowa, to kluczowy i uniwersalny aspekt każdego „musiaka”. W wyniku fermentacji alkoholowej, czyli przemiany drożdży i cukru w alkohol, powstaje również dwutlenek węgla, który odpowiada za nasze bąbelki. Pozostaje jedynie zatrzymać je w butelce i voila, w rękach trzymamy wino musujące.

Ten prosty proces można przeprowadzić na kilka różnych sposobów, otrzymując nieco inne efekty zależnie od założeń i potrzeb lub wymagań stawianych przez apelację, w której powstaje wino. Dlatego też konkretne wina musujące, takie jak Prosecco, Szampan czy Cava uzależnione są zarówno od metody produkcji, jak i używanych szczepów oraz miejsca pochodzenia.

Szampan, a wino musujące

Szampan to najsłynniejsze wino musujące świata, reprezentujące sobą prestiż, jakość i historię. Powstawać może jedynie w granicach regionu Szampanii w północnej Francji, jedynie z dopuszczonych przez apelację gron, wśród których najczęściej wykorzystywane są Pinot Noir, Pinot Meunier oraz Chardonnay. Co więcej, musi być wyprodukowany metodą tradycyjną, nazywaną czasem szampańską oraz dojrzewać przez minimum 15 miesięcy.

Metoda tradycyjna (methode traditionnelle) charakteryzuje się dwuetapową fermentacją, z czego druga inicjowana jest już w butelkach po dodaniu do niej tzw. liqueur de tirage, czyli specjalnej mieszanki drożdży i cukru. Dzięki szczelnie zamkniętej butelce powstały dwutlenek węgla rozpuszcza się w winie, które z kolei później dojrzewa na osadzie drożdżowym nabierając ostatecznego charakteru.

Metoda tradycyjna zapewnia winom bardziej kremową strukturę z nutami drożdży i tostów w bukiecie. To wina, które potrafią być bardzo eleganckie i dojrzałe z wyrafinowanymi bąbelkami. Nie tylko szampanem jednak stoją, bowiem doskonałe propozycje można znaleźć w Hiszpanii, gdzie króluje musująca Cava, we Włoszech pod postacią Franciacorty czy w samej Francji – w szatach doskonałego Cremant de Bourgogne.

Zatem czy Szampan to wino musujące? Oczywiście tak. Ale nie każde wino musujące to Szampan, nawet jeśli proces produkcji opierał się na metodzie szampańskiej.

Prosecco – wino czy szampan?

Po najbardziej prestiżowych bąbelkach przyszedł czas na te cieszące się największą popularnością. To oczywiście Prosecco, włoskie wino musujące pochodzące z regionu Veneto w północnych Włoszech, różniące się znacznie od Szampanów. Trzon wina tworzą grona szczepu Glera, a wersji różowej towarzyszy mu Pinot Noir.

Prosecco powstaje metodą Charmata, co oznacza drugą fermentację w kadziach. W przeciwieństwie do metody tradycyjnej, wino po pierwszej fermentacji nie trafia do butelek. Zamiast tego, zamknięte w dużych stalowych pojemnikach pod ciśnieniem znów pracuje z drożdżami i cukrem wytwarzając wspominany dwutlenek węgla zostający później w winie w formie bąbelków.

Tak produkowane wina cieszą się świeżością i radosną lekkością, pełną owocowych nut i orzeźwiającego charakteru. Delikatna struktura i przyjemny bukiet w połączeniu z niższymi niż w przypadku Szampanów cenami sprawiły, że Prosecco pokochano czyniąc je najpopularniejszym i najczęściej wybieranym winem musującym świata.

Różne oblicza win musujących

Wspomniane metody produkcji różnią się uzyskiwanym efektem, jedna wpływa bardziej na dojrzałość i elegancję win, druga na ekspresję i owocowy charakter. Zależnie od intencji winiarza i czynników naturalnych, poziom tych walorów w poszczególnych winach może być inny, niemniej fundamentalna różnica obu procesów pozwala na wyrobienie sobie preferencji przy wyborze ulubionych bąbelków.

Prestiżowy szampan, elegancka cava czy radosne prosecco? Różnorodność charakterologiczna tych win sprawia, że każda butelka znajdzie odpowiedni dla siebie moment i okoliczności, dlatego my w odpowiedzi nie ograniczymy się do jednoznacznej odpowiedzi i zachęcamy do odkrywania wszystkich smaków!


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.