Whisky Baczewski – tradycja i druga młodość
Inne alkohole
08.04.2022

Whisky Baczewski – tradycja i druga młodość

Autor posta Kamil Giszka
Kamil Giszka

10/10

Whisky o nietypowym pochodzeniu, niepowtarzalnym charakterze i… wieloletnich tradycjach. Czy odtworzenie starej receptury się sprawdziło? Czy do kieliszków trafił destylat na miarę oczekiwań? Sprawdźmy!

Baczewskiego początki

Marka Baczewskiego znana jest od dawien dawna. Jej początki datowane są na rok 1782, kiedy to powstała pierwsza wytwórnia na przedmieściach Lwowa. Niedługo później do destylarni sprowadzono kolumny Coffeya, które wówczas liczyły sobie ledwie dwa lata od momentu wynalezienia. To bez cienia wątpliwości postawiło nowy stempel jakości pod produktami Baczewskiego.

A uznanie tej jakości to choćby widoczne po dziś dzień na etykietach butelek Baczewskiego odznaczenie z 1876 roku - „Cesarsko-Królewski Dostawca Dworu", sygnowanym cesarskim orłem.

Niestety, we wrześniu 1939 roku owoce wieloletniej pracy rodziny Baczewskich zostały zburzone w wyniku bombardowań Luftwaffe. Dopiero w roku 1956 spadkobiercy rodziny wykorzystując ocalałe receptury wznowili produkcję alkoholi.

Whisky Blended

Wykorzystując tradycyjną recepturę odtworzono także przedwojenną whisky Baczewski. Jej obecna postać osiągnęła 43% alkoholu, balansując pomiędzy mocą, a delikatnym charakterem. Powstaje w wyniku kupażowania jęczmiennych whisky oraz z ziaren innych zbóż. A smak? Na podniebieniu wytrawne nuty z akcentami ziół i orzechów, na finiszu pozostawia nieco słodsze, przyprawowo-karmelowe wrażenie. Łagodna, acz wytrawna, tradycyjna, a przy tym wpasowująca się w trend – to właściwie czyni ją niezwykle ciekawym wyborem do degustacji, ale też na prezent.

Single Malt

Jeszcze ciekawiej prezentuje się limitowana seria whisky Single Malt. Ośmioletni destylat dojrzewający w beczkach po winie został zabutelkowany jedynie w ilości 10 tysięcy sztuk. Niecodzienna whisky oferuje w bukiecie wiśnie i nuty czerwonego wina z refleksami marcepanu i skórki pomarańczy. W ustach z kolei – intrygująca dojrzałość i słodycz jednocześnie, podszyta odrobiną przypraw. Imbir, chilli, wanilia i śliwka w ciemnej czekoladzie – tym nas wita Single Malt Baczewskiego, by na finiszu zostawić kubki smakowe z posmakiem imbiru, zielonego pieprzu i tytoniu. Z racji na limitowaną ilość warto zachować butelkę w piwniczce na przyszłość.


Powiązane artykuły

20.12.2023

Wódką do szampańskiego toastu: wódka na wesele

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a wybór trunków odgrywa w nim kluczową rolę. Wśród wielu opcji alkoholowych, wódka zajmuje szczególne miejsce, szczególnie w polskiej tradycji weselnej. W dzisiejszym artykule zajmiemy się szczegółowym przewodnikiem po wyborze wódki na wesele, podając sugestie marek, propozycje kreatywnego podania oraz zestawienie popularnych wódek na polskim rynku.