Toskania

0/10

Toskania bez wątpienia jest razem z Piemontem najważniejszym i najsłynniejszym regionem Włoch. To tu przecież powstaje vice-król włoskich win – Brunello di Montalcino. Sprawdź, co wyróżnia wina z tego regionu.

Najistotniejsze jest jednak to, że całą swoją potęgę zawdzięcza tytanicznej pracy wykonanej przez ostatnie pięć dekad przez winiarzy, i szczepowi Sangiovese, którego różne twarze zapewniają winom odmienność. Potrafi być miękkie i owocowe w Maremma, gładkie i subtelne w Montalcino, lekkie i owocowe w Chianti, skoncentrowane i pikantne w Montalcino. Osobną kategorią są miejscowe wina IGT, których najlepsze wydania, nazywane „Supertoskanami”, są pożądane i rozchwytywane na całym świecie, pomimo zawrotnych czasem cen, jakie przychodzi za nie zapłacić. Wytwarzane z Sangiovese, ale także odmian pochodzących z Bordeaux, lub będące zestawami jednych i drugich, nie raz już zostały wybrane najlepszymi winami świata lub najlepszymi winami świata w swojej kategorii. Spacer po Florencji i jej enotekach może przyprawić o zawrót głowy - nigdzie nie spotkamy w jednym miejscu tak długich list najlepszych win świata. A białe winiarstwo regionu wygląda dość skąpo, bo oprócz Vernaccia di san Gimignano i lokalnych win IGT, budowanych najczęściej na odmianach francuskich i Trebbiano Toscano, ciężko znaleźć reprezentantów tego sektora przemysłu winnego regionu. Pocieszeniem może być fakt, że przeważnie są oferowane w świetnych do jakości cenach.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?