Toskania

0/10

Toskania bez wątpienia jest razem z Piemontem najważniejszym i najsłynniejszym regionem Włoch. To tu przecież powstaje vice-król włoskich win – Brunello di Montalcino. Sprawdź, co wyróżnia wina z tego regionu.

Najistotniejsze jest jednak to, że całą swoją potęgę zawdzięcza tytanicznej pracy wykonanej przez ostatnie pięć dekad przez winiarzy, i szczepowi Sangiovese, którego różne twarze zapewniają winom odmienność. Potrafi być miękkie i owocowe w Maremma, gładkie i subtelne w Montalcino, lekkie i owocowe w Chianti, skoncentrowane i pikantne w Montalcino. Osobną kategorią są miejscowe wina IGT, których najlepsze wydania, nazywane „Supertoskanami”, są pożądane i rozchwytywane na całym świecie, pomimo zawrotnych czasem cen, jakie przychodzi za nie zapłacić. Wytwarzane z Sangiovese, ale także odmian pochodzących z Bordeaux, lub będące zestawami jednych i drugich, nie raz już zostały wybrane najlepszymi winami świata lub najlepszymi winami świata w swojej kategorii. Spacer po Florencji i jej enotekach może przyprawić o zawrót głowy - nigdzie nie spotkamy w jednym miejscu tak długich list najlepszych win świata. A białe winiarstwo regionu wygląda dość skąpo, bo oprócz Vernaccia di san Gimignano i lokalnych win IGT, budowanych najczęściej na odmianach francuskich i Trebbiano Toscano, ciężko znaleźć reprezentantów tego sektora przemysłu winnego regionu. Pocieszeniem może być fakt, że przeważnie są oferowane w świetnych do jakości cenach.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.