Święto młodego wina - Beaujolais Nouveau
Wiedza o winie
05.11.2012

Święto młodego wina - Beaujolais Nouveau

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Święto Wina Beaujolais Nouveau to święto młodego francuskiego wina z regionu Beaujolais obchodzone rokrocznie na całym świecie w trzeci czwartek listopada. W tym roku obchodzone jest w najbliższy czwartek - 15 listopada.

Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istniał od dawna, globalne święto związane z tym winem istnieje dopiero od kilkudziesięciu lat. Co roku, w trzeci czwartek listopada otwiera się tysiące butelek aby cieszyć się owocowo-kwaskowym lekkim aromatem czerwonego wina.

Wino Beaujolais Nouveau

Młode wino o wysokiej kwasowości produkowane z pierwszych zbiorów w tym roczniku. Malolaktyczna fermentacja nadaje mu charakterystycznych właściwości: lekkość, wyczuwalną obecność czerwonych owoców zwłaszcza wiśni i porzeczki. Kolor wina jest intensywny z czerwonymi refleksami. Z winem tym wiąże się ponad 30 letnia tradycja hucznych zabaw towarzyszących otwarciu pierwszych butelek Beaujolais Nouveau i ocenianiu zbiorów w obecnym roczniku.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?