Amarone della Valpolicella – król Veneto
Wiedza o winie
14.11.2023

Amarone della Valpolicella – król Veneto

Autor posta Agnieszka Bańska
Agnieszka Bańska

9/10

Szczególne miejsce we włoskiej tradycji zajmuje Amarone della Valpolicella i sprawia, że wzgórza wokół Werony są najbardziej lubianymi i popularnymi miejscami dla wszystkich miłośników wina. Jednak zanim po nie sięgniesz, zastanówmy się czym ono jest, ile kosztuje i jak powstaje?

Co to jest Amarone?

Amarone to jedno z najbardziej cenionych na świecie win, znane z unikalnego procesu produkcji. To czerwone wino pochodzi z północno-wschodniej części Włoch, z regionu Veneto, z jednej z najbardziej rozpoznawalnych apelacji na świecie - DOCG Amarone della Valpolicella. Do jego produkcji używa się trzech podstawowych lokalnych odmian winogron, tj. Corvina (45-95%), Rondinella (5-30%) i Molinara, które poddawane są specjalnemu procesowi suszenia, nazywanego appassimento. Czasem jako domieszki używa się szczepów, tj. Oseletta, czy innych lokalnych odmian, które pomagają uzyskać założony przez winiarza charakter wina.

Metoda powstawania, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Termin appassimento oznacza dosłownie więdnięcie / suszenie. To kluczowy element produkcji Amarone, który nadaje temu winu niepowtarzalny charakter. Winogrona zbierane są ręcznie i jeszcze przed fermentacją suszone przez kilka miesięcy na specjalnych matach w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Według przepisów apelacji proces suszenia winogron na rodzynki musi trwać przez minimum 3 miesiące a wino starzone przez minimum 2 lata w dębowych beczkach oraz minimum 1 rok w butelkach. Podczas suszenia winogrona tracą wodę a cukry i aromaty stają się bardziej skoncentrowane, co wpływa jednocześnie na podwyższony poziom cukru resztkowego (ok. 5-15 g) w gronach. Proces ten nadaje winu kolor od głębokiego rubinu aż po granat, słodycz gorzkiej czekolady, aromat wiśniowej konfitury, kakao, kawy, lukrecji, tytoniu, migdałów, balsamico, miękkie i dojrzałe taniny oraz wyższą zawartość alkoholu (ok. 15-18 %).

Ile kosztuje Amarone?

Cena Amarone może być zróżnicowana i zależeć od wielu czynników, tj. rocznika, długości starzenia czy producenta. Warto zaznaczyć, że jest to wino drogie gdyż wymaga kosztownego i czasochłonnego procesu produkcji.

Butelka podstawowego Amarone della Valpolicella w Polsce może kosztować od 150 zł wzwyż. Istnieją również wersje o wyższej jakości i dłuższym procesie starzenia, do nawet 30 lat. Tutaj możemy spodziewać się cen znacznie wyższych.

Wybór Amarone - jak nie kupić kota w worku?

Wybierając Amarone warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na cenę i jakość wina. Po pierwsze, sprawdź rocznik - niektóre mogą być bardziej udane niż inne. Po drugie, zwróć uwagę na producenta - niektóre winnice są bardziej renomowane niż inne i oferują wina znacznie wyższej jakości. Ostatecznie, cena jest odzwierciedleniem jakości, procesu produkcji i prestiżu marki

Sprawdzone i godne polecenia propozycje znajdziesz tutaj

Jeśli szukasz wina na wyjątkowe okazje lub jako prezent dla miłośników czerwieni, powyższy wybór zdecydowanie będzie strzałem w 10-tkę.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.