Słowenia
Wiedza o winie
05.09.2013

Słowenia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

5/10

Wina ze Słowenii to przede wszystkim dzień dzisiejszy i postępujący stopniowo wzrost znaczenia win z tego kraju na rynkach europejskich. Rzecz oczywista, ten leżący na południowych stokach Alp kraj, nigdy nie będzie winiarską potęgą.

Jest tak mały, że trudno mu będzie nawet konkurować z takimi sąsiednimi „potęgami” jak Austria, czy Węgry. Mimo to warto przyzwyczaić się do myśli, że coraz częściej będziemy spotykać wina z tego niewielkiego kraju. To miejsce w którym zbiegają się szlaki handlowe z północy na południe i ze wschód na zachód, winiarstwo słoweńskie od wieków było pod wpływem sąsiednich państw, głównie Austrii i Włoch. Dostrzegalne są także wpływy niemieckie i francuskie. Tradycje te sprawiają m.in., że zdecydowana większość win słoweńskich, to wyroby odmianowe. Wina mieszane ceni się tu niżej, choć i to przyzwyczajenie zmienia się w ostatnich latach. W dzisiejszej Słowenii zwraca uwagę duża rygorystyka prawa winiarskiego. Te rygory dobrze wróżą słoweńskiemu winiarstwu.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?