Słowenia
Wiedza o winie
05.09.2013

Słowenia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

5/10

Wina ze Słowenii to przede wszystkim dzień dzisiejszy i postępujący stopniowo wzrost znaczenia win z tego kraju na rynkach europejskich. Rzecz oczywista, ten leżący na południowych stokach Alp kraj, nigdy nie będzie winiarską potęgą.

Jest tak mały, że trudno mu będzie nawet konkurować z takimi sąsiednimi „potęgami” jak Austria, czy Węgry. Mimo to warto przyzwyczaić się do myśli, że coraz częściej będziemy spotykać wina z tego niewielkiego kraju. To miejsce w którym zbiegają się szlaki handlowe z północy na południe i ze wschód na zachód, winiarstwo słoweńskie od wieków było pod wpływem sąsiednich państw, głównie Austrii i Włoch. Dostrzegalne są także wpływy niemieckie i francuskie. Tradycje te sprawiają m.in., że zdecydowana większość win słoweńskich, to wyroby odmianowe. Wina mieszane ceni się tu niżej, choć i to przyzwyczajenie zmienia się w ostatnich latach. W dzisiejszej Słowenii zwraca uwagę duża rygorystyka prawa winiarskiego. Te rygory dobrze wróżą słoweńskiemu winiarstwu.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.