Rozmiar ma znaczenie
Ekspert od win
09.11.2017

Rozmiar ma znaczenie

Autor posta Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

0/10

Wiele razy pewnie zastanawialiście się, dlaczego wina są sprzedawane w butelkach różnych pojemności, kolorów i kształtów. Prawda? O ile w dwóch ostatnich przypadkach pierwszorzędne znaczenie mają tradycje, skojarzenia i specjaliści od zakupów, o tyle ten pierwszy, zwłaszcza w przypadku win wysokiej jakości, skierowany jest nie tylko ku naszym potrzebom finansowym. 

Także, a może nawet przede wszystkim, zwłaszcza w przypadku opakowań większych od standardowych trzech czwartych litra, ważna rolę odgrywają zarówno potrzeby momentu ich otworzenia, jak i potencjał dojrzewania win o takim walorze.

Rzecz jasna – idzie tu w głównej mierze o wina zamknięte korkiem naturalnym z jednego kawałka kory, choć podobno ten stan dotyczy także win zamkniętych metalową zakrętką i szklanym korkiem. Tak, czy inaczej – pierwszy przypadek jest sprawdzony. Im większe opakowanie, tym powolniejszy przepływ wina w środku butelki, a co za tym idzie – rzadszy kontakt z miejscem, przez które do wewnątrz dostaje się tlen. I odwrotnie – wina w mniejszych opakowaniach powinny dochodzić do optimum formy wcześniej.

Rozmiary butelek

Czy tak jest? Przypominając sobie wiele degustacji, nie da się ukryć, że wina z butelek „Magnum”, „Jeroboam” i większych, doskonale radziły sobie z upływającym czasem, sięgającym kilku dekad, niż ich bracia w standardowych flaszkach. Trudno jednak zapomnieć kilka flaszek, z Chateau Climens 1949, Rieslingiem Cabinett 1929 i wiekowymi najlepszymi tokajskimi Aszu oraz Porto Vintage na czele, zdających sobie nie zdawać sprawy z upływającego czasu, pomimo życia w butelkach 0,375, 0,5 i 0,75 litra. Naturalnym skojarzeniem jest tu zbawienna rola słodyczy. I słusznie…

Jaki z tego wniosek? Jeżeli planujecie jubileuszową imprezę, lub zakup win mających ich doczekać, najlepszym wyborem będą butelki o dużych pojemnościach. Tak – wiem. Są zazwyczaj dużo droższe niż proporcjonalność ceny do wielkości. Są za to o wiele pewniejszym wyborem i rzadszym zjawiskiem. A zatem – korzyść jest podwójna.


Powiązane artykuły