Roussillon
Wiedza o winie
14.11.2013

Roussillon

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Roussillon razem z Langwedocją rozbłysnęło na mapie winiarskiej Francji, zjednując sobie sympatię konsumentów na całym świecie swoją bezpretensjonalnością oraz atrakcyjnością smaku swoich win. Czy jeszcze?

Ceniony jest za bardzo rozsądne ceny i świetny poziom jakości, które zawdzięcza inwestycjom lokalnych winiarzy z dotacji unijnych, ale także przez korzystanie z wiedzy i umiejętności producentów uznanych już regionów, miedzy innymi Bordeaux, którzy tu właśnie ulokowali swoje najnowsze projekty, skuszeni niską ceną ziemi i atrakcyjnością klimatu. Najczęściej wykorzystywanym w produkcji win szczepem jest Grenache w różnych wersjach kolorystycznych, a także Muscat, Malvoise wśród odmian białych, oraz Mourverdre, Carrignan i Syrah wśród odmian czerwonych. Wina czerwone są produkowane w przeważającej większości, lecz równie ważnym podziałem jest w tym regionie podział ze względu na smak, jako że Roussillon to zagłębie wspaniałych win słodkich, wśród których wystarczy wspomnieć o Muscat de Rivesaltes oraz Banyuls i Maury, które potrafią być równie klasowe i długowieczne jak wina z Porto.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?