Rheinhessen
Wiedza o winie
26.03.2013

Rheinhessen

Zespół Winezja
Zespół Winezja

6/10

Znajdujący się po lewej stronie Renu, w pobliżu Moguncji, największy region winiarski Niemiec. W ostatnich latach dynamicznie pracował nad jakością i obrazem swoich win, do produkcji których wykorzystuje różnorodne szczepy.

Wśród tych szczepów są: Riesling, Weissburgunder, Muller-Thurgau, Pinot Noir i Portugieser oraz popularne także w Polsce krzyżówki Ortega i Bianca. Swoimi winnicami pokrywa ponad 26 tysięcy hektarów, a parcele dające najlepsze wina znajdują się w okolicy miasteczka Nierstein, wokół którego swoje siedziby mają najlepsi lokalni winiarze. Jednak najważniejszym, oprócz Moguncji miastem regionu, jest leżące nad samym Renem Bingen, w którym swoje winiarnie ulokowały największe lokalne firmy. Wina Rheinhessen najczęściej są delikatniejsze i bardziej aromatyczne niż wina sąsiadującego Rheingau, a udział win czerwonych w ogólnej produkcji wynosi ponad 30%.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?