Przykłady prowadzenia winnic

Przykłady prowadzenia winnic

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Jakość wyprodukowanego wina zależy w dużym stopniu od wartości winogron. Przy tworzeniu własnej, unikalnej winnicy, warto oprzeć się na sprawdzonych przykładach. Poznaj trzy sposoby prowadzenia winnicy i uprawy winorośli.

Poniżej przedstawiamy trzy sposoby prowadzenia winorośli.

Guyot 

System prowadzenia winorośli wynaleziony w XIX wieku przez Jules’a Guyot. Polega na pozostawieniu na krzewie jednej, prowadzonej po rozpiętym drucie gałązki, z której w drugim roku jej życia prowadzi się nowe pędy rodzące owoce, oraz drugiej, jednorocznej, którą pozostawia się na rok przyszły, jako tą, która ma zastąpić tą pierwszą. Proces ten powtarza się każdego roku, aż do końca życia używania danego krzewu. System bardzo popularny przy produkcji win m.in. w Bordeaux, gdzie używa się tzw. „podwójnego Guyota.;

Gobelet

System polegający na pozostawieniu niskich, około półmetrowych pni krzewów przymocowanych do palików, pomiędzy którymi rozpina się sieć drutów. Każdego roku pozostawia się dwa pędy wyrastające z pnia, które następnie formuje się w kształt zbliżony do „serca”, związuje i mocuje do rozpiętych drutów, by mogły utrzymać wzrosłe na nich kiście. System bardzo popularny m.in. w Niemczech, np. w dolinie Mozeli.

Lyra 

System polegający na prowadzeniu dwóch ramion winorośli przymocowanych i rozciągniętych pomiędzy dwoma palami umocowanymi w ziemi w kształcie litery V. Pozwala on na lepszą wentylację i nasłonecznienie gron znajdujących się na krzewie. System w miarę niedawno powstały, używany m.in. w Austrii przez Willego Brundlmayera.


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.