Pochodzenie winorośli
Wiedza o winie
18.02.2010

Pochodzenie winorośli

Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Najczęściej do produkcji win gronowych używa się winogron pochodzących z rodziny Vitis Vinifera, czyli winorośli właściwej. Znanych jest około 20 tysięcy odmian tej winorośli, jednak ze względów produkcyjnych ważnych jest zaledwie nieco ponad trzysta.

Winorośl należy do rodziny winoroślowatych, czyli Viticae, a precyzyjniej jednego z jej rzędów - Vitis. W Europie i Azji najważniejszym rdzennym gatunkiem winorośli jest Vitis Vinifera, w Azji - Vitis Amurensis, w Ameryce Północnej - Vitis Labrusca, Vitis Aestivalis, Vitis Rotundifolia, Vitis Munsoniana, Vitis Rupestris, Vitis Riparia, Vitis Berlandieri, Vitis Lincecumi.

Vitis Vinifera

Spośród wymienionych gatunków winorośli dla współczesnego winiarstwa najważniejsza jest Vitis Vinifera, czyli winorośl europejska lub właściwa, której współczesna forma wykorzystywana przez winiarzy nazywa się Vitis Vinifera Sativa, wywodząca się od dzikiej winorośli leśnej podgatunku Vitis Vinifera Silvestris, którą możemy jeszcze spotkać dzisiaj w umiarkowanej strefie klimatycznej Europy i Azji. Vitis Vinifera jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a jej udomowienie miało miejsce około 4 tysiące lat p.n.e. na terenach współcześnie znajdujących się w granicach Gruzji i Armenii. Wina jakościowe produkuje się z Vitis Vinifera Silvestris, z jakiego wywodzą się wszystkie szczepy winorośli wykorzystywane do produkcji win jakościowych. Wieki upraw i selekcje dokonywane przez winiarzy, dały efekt kilku tysięcy odmian, z których około trzystu ma znaczenie dla produkcji wina jakościowego.

Inne odmiany winorośli

Oprócz odmian i krzyżówek winorośli właściwej, do produkcji używa się na świecie także innych rodzin winorośli, np. Vitis Labrusca czy Vitis Rotonda, lub mieszańców różnych rodzin, głównie Vitis Vinifera z innymi. Najsłynniejsze i najczęściej sadzone odmiany na świecie to tzw. odmiany międzynarodowe, głównie francuskiego pochodzenia. W ich skład wchodzą m.in. Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir i wiele innych. Każdy kraj, szczególnie w Europie, może pochwalić się swoimi rdzennymi szczepami dającymi wielkie wina w swych najsłynniejszych regionach, jak np. Tempranillo w Hiszpanii, Sangiovese i Nebbiolo we Włoszech czy Gruner Veltliner w Austrii.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?