Oltenia

0/10

Usytuowana w południowo-wschodniej części Rumunii Oltenia, to jeden z najstarszych i najlepiej ulokowanych regionów winiarskich tego kraju, a jej subregion Dealu Mare uważa się za mający największy potencjał by dawać wyjątkowe wina Fetasca Neagra i Cabernet Sauvignon.

To właśnie te dwie odmiany dominują miejscowe winnice przeznaczone dla produkcji gron czerwonych. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi, które właśnie tu, są w stanie dać owoce na najlepsze rumuńskie wina słodkie późnego zbioru. Należy bacznie przyglądać się dalszemu rozwojowi tego regionu, gdyż nadchodzące z Unią Europejską środki i zagraniczni winiarze, wprowadzą prawdopodobnie duże zmiany w technologii winifikacji i upraw winorośli w całym regionie, co musi zaowocować nową generacją win olteńskich, których pierwsi przedstawiciele już są na rynku.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?