Oltenia

0/10

Usytuowana w południowo-wschodniej części Rumunii Oltenia, to jeden z najstarszych i najlepiej ulokowanych regionów winiarskich tego kraju, a jej subregion Dealu Mare uważa się za mający największy potencjał by dawać wyjątkowe wina Fetasca Neagra i Cabernet Sauvignon.

To właśnie te dwie odmiany dominują miejscowe winnice przeznaczone dla produkcji gron czerwonych. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi, które właśnie tu, są w stanie dać owoce na najlepsze rumuńskie wina słodkie późnego zbioru. Należy bacznie przyglądać się dalszemu rozwojowi tego regionu, gdyż nadchodzące z Unią Europejską środki i zagraniczni winiarze, wprowadzą prawdopodobnie duże zmiany w technologii winifikacji i upraw winorośli w całym regionie, co musi zaowocować nową generacją win olteńskich, których pierwsi przedstawiciele już są na rynku.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?