Oltenia

0/10

Usytuowana w południowo-wschodniej części Rumunii Oltenia, to jeden z najstarszych i najlepiej ulokowanych regionów winiarskich tego kraju, a jej subregion Dealu Mare uważa się za mający największy potencjał by dawać wyjątkowe wina Fetasca Neagra i Cabernet Sauvignon.

To właśnie te dwie odmiany dominują miejscowe winnice przeznaczone dla produkcji gron czerwonych. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi, które właśnie tu, są w stanie dać owoce na najlepsze rumuńskie wina słodkie późnego zbioru. Należy bacznie przyglądać się dalszemu rozwojowi tego regionu, gdyż nadchodzące z Unią Europejską środki i zagraniczni winiarze, wprowadzą prawdopodobnie duże zmiany w technologii winifikacji i upraw winorośli w całym regionie, co musi zaowocować nową generacją win olteńskich, których pierwsi przedstawiciele już są na rynku.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.