Niemieckie wina na cześć Chopina!
Wydarzenia
20.08.2010

Niemieckie wina na cześć Chopina!

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Niemieckie wina na cześć Chopina! Rok Chopinowski 2010 uczcili w szczególny sposób winiarze z Nadrenii-Palatynatu. Wyselekcjonowane wina z tego regionu będą w Niemczech oficjalnym trunkiem obchodów 200-lecia urodzin polskiego kompozytora.

Pomysł zrodził się przed rokiem w Akwizgranie na koncercie chopinowskim zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP z Kolonii. Obecny na wieczorze prezes Związku Właścicieli Winnic z Nadrenii–Palatynatu Detlef Janik przystał na propozycję, by rozpisać konkurs na wino, które byłoby oficjalnym trunkiem obchodów Roku Chopinowskiego w Niemczech.

Konkurs na wino

„Zainteresowanie konkursem było spore, nie tylko, dlatego, że wszystkim znane jest nazwisko polskiego kompozytora, lecz liczył się też sam fakt udziału w niemiecko-polskim projekcie”, wyjaśnia Detlef Janik. Do konkursu zgłosiło się 14 nadreńskich winiarzy. Wielokrotnej degustacji poddano rieslingi rocznik 2009 oraz wina czerwone ze szczepu pinot noir - Spätburgunder rocznik 2008.

Zwycięzcy

Zwycięzcami okazały się: riesling z winnic Georga Naegele z Hambach oraz Spätburgunder z winnic Darting z Bad Dürkheim.

Jubileuszowe etykietki

Wyróżnione w konkursie wina z jubileuszowymi etykietkami10 tysięcy butelek z wyselekcjonowanymi trunkami opatrzone zostały etykietkami, na które rozpisano konkurs na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wybór jak zapewnił Detlef Janik był trudny, bo z Krakowa nadesłano 25 prac...

Autor: Alexandra Jarecka
Czytaj więcej...


Powiązane artykuły